Apel do rodaków: 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa – zapalmy świeczki w oknach, wywieśmy flagi, uczcijmy pamięć pomordowanych Polaków

0
1964
[bsa_pro_ad_space id=5]

APEL DO RODAKÓW

Już 11 lipca 2020 r. obchodzimy uroczyście NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA.

Kresy to nie tylko kraina geograficzna i historyczna część Polski. To przede wszystkim ogromne pokłady narodowej kultury, nauki i oświaty. To wielkie uniwersytety w Wilnie i we Lwowie To Mickiewicz, Słowacki, Fredro i Moniuszko, to setki wybitnych uczonych, prawników, żołnierzy, pedagogów, kapłanów. Jeśli mówimy o Kresach, to mówimy o rdzeniu Rzeczypospolitej. Zagładzie uległa na tych ziemiach cywilizacja łacińska, bowiem zrujnowane zostały, zdewastowane lub splugawione świątynie, biblioteki, szkoły, polskie muzea i teatry, a przez wieki rozwijająca się tam polska kultura duchowa niemal przestała istnieć.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Przypominamy też doły śmierci, bez trumien, pożegnań, modlitw i krzyży, do których ukraińscy kaci wrzucali ciała naszych zamordowanych rodaków jak szczątki zwierząt. To były ofiary Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, formacji kolaborujących z Hitlerem i III Rzeszą. Nie możemy pozwolić, by u naszego wschodniego sąsiada nadal rozkwitał kult największego zbrodniarza ukraińskiego ludobójstwa, Stepana Bandery, OUN, UPA i Dywizji SS Galizien. Pamiętamy też, jak stroili bramy powitalne Ukraińcy w 1939 dla armii sowieckiej. Widać je na zdjęciach.

Apeluję do wszystkich środowisk kresowych w kraju i za granicą, do patriotycznie nastawionych rodaków, by w tym dniu dali wyraz swojego szacunku i umiłowania ziemi kresowej, zachęcam do przygotowania odpowiednich apeli, konferencji, mszy Św., spotkań, debat, artystycznych działań, internetowej aktywności. Udowodnijmy, że w tym dniu najważniejsza jest pamięć o ofiarach ukraińskiego ludobójstwa. Chrońmy ją, jako wartość najwyższą, bez której nie będziemy w stanie rozumieć, kim jesteśmy. O godz. 21,00 zapalmy świeczki w oknach.

Stanisław Srokowski, Narodowe Forum Kresowe


ZAPROSZENIE NA DNI KULTURY KRESOWEJ DO KĘDZIERZYNA-KOŹLA 11 i 12 LIPCA 2020

Apel do rodaków: 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa - zapalmy świeczki w oknach, wywieśmy flagi, uczcijmy pamięć pomordowanych Polaków Dni Kultury Kresowej 2020

[bsa_pro_ad_space id=4]