Turcja: Prokuratura nakazała zatrzymanie 275 wojskowych. Są podejrzani o związki z Gulenem

0
955
[bsa_pro_ad_space id=5]

We wtorek turecka prokuratura nakazała zatrzymanie 275 wojskowych z 22 prowincji. Wojskowi są podejrzani o powiązania z kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który jest oskarżony o próbę przeprowadzenia zamachu stanu w 2016 roku.

Turecka prokuratura nakazała we wtorek zatrzymanie 275 wojskowych z 22 prowincji – poinformowała agencja prasowa „Anatolia”. Są oni podejrzani o powiązania z kaznodzieją Fethullahem Gulenem, oskarżonym o próbę przeprowadzenia puczu w lipcu 2016 roku.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Anatolia podała, że wśród osób wobec których wystawiono nakaz aresztowania, co najmniej 181 stanowią czynni lotnicy tureckich sił powietrznych. Mieli oni utrzymywać między sobą kontakty za pomocą publicznych telefonów. Zatrzymanych zostało już 145 z nich.

Wtorkowa fala zatrzymań jest kolejną akcją wymierzoną w osoby, które są podejrzane o utrzymywanie kontaktów z Gulenem.

Fethullah Gulen jest założycielem popularnego ruchu religijnego. Kiedyś był sojusznikiem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Aktualnie przebywa na emigracji w USA.

Gulen i jego zwolennicy są oskarżani przez tureckie władze o próby tworzenia funkcjonującego równolegle „państwa w państwie”. Przypisuje się im organizację nieudanej próby puczu, która miała miejsce w lipcu 2016 roku. Wówczas zginęło 150 osób.

Od nieudanej próby puczu tureckie służby prowadzą permanentnie działania przeciwko członkom ruchu Gulena. Do tej pory aresztowanych zostało około 80 tys. podejrzanych członków ruchu. Pracę straciło zaś 150 tys. urzędników, nauczycieli i wojskowych.

za: kresy.pl / aa.com.tr / www.presstv.com /

[bsa_pro_ad_space id=4]