Trzej Kameruńczycy zatrzymani w Polsce. Pranie brudnych pieniędzy w tle.

0
329

        Trzej Kameruńczycy trafili do aresztu pod zarzutami udziału w gangu i praniu pieniędzy z oszustw internetowych. Choć mężczyźni są podejrzani o zalegalizowanie „tylko” 366 tys. euro, to śledczy z Prokuratury Okręgowej w Katowicach zabezpieczyli u gangsterów prawie 2.8 mln złotych, 558 tys. euro oraz blisko 40 tys. dolarów amerykańskich.

      W ubiegłym tygodniu zatrzymano trzech Kameruńczyków, należących do gangu zajmującego się praniem brudnych pieniędzy, pochodzących z oszustw internetowych, głównie tzw. przekrętu nigeryjskiego. To bezczelny złodziejski patent polegający na wciągnięciu ofiary w fikcyjny transfer wielkiej kwoty pieniędzy, z której ma ona rzekomo otrzymać znaczną część.

Do skrzynek e-mailowych przesyłane są wiadomości informujące np. o możliwości odebraniu bajecznego spadku po tajemniczym krewniaku czy uszczknięciu kilku milionów z nieuczciwego banku. Przestępcy liczą, że chciwość weźmie górę nad rozsądkiem ofiary.

Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Katowicach wynika, że zatrzymani Kameruńczycy działali na terenie naszego kraju od stycznia do marca 2020. Afrykanie zakładali rachunki bankowe, wykorzystując podrobione lub kradzione paszporty. Na konta te wpływały zyski z przekrętów w internecie. „Pracze” transferowali je na kolejne rachunki tak, aby utrudnić ustalenie pochodzenia pieniędzy.

Zatrzymani usłyszeli w prokuraturze zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy w kwocie 366 tys. euro. Podejrzani zostali aresztowani, a grozi im do 15 lat więzienia.

Co ciekawe, śledczym udało się zabrać oszustom znacznie większą sumę niż ta widniejąca w zarzutach. Zabezpieczono bowiem prawie 2.8 mln złotych, 558 tys. euro oraz blisko 40 tys. dolarów amerykańskich.

Niewykluczone, że rozpracowywana przez śledczych grupa nie zdążyła wyprać kolejnych kwot z racji wybuchu pandemii koronawirusa i obostrzeń, które zaczęły obowiązywać w Polsce od połowy marca i przez kilka tygodni były regularnie podnoszone. Śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania.

za: tvp.info