USA zerwały stosunki z WHO. Trump oskarża o uległość wobec Chin. KE apeluje do Trumpa o przemyślenie decyzji.

0
1325
[bsa_pro_ad_space id=5]

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w piątek, że USA zakończą swoje stosunki ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). – informuje agencja Associated Press.

Podczas briefingu prasowego przed Białym Domem Trump zarzucił WHO, że nie zareagowała odpowiednio na pandemię koronawirusa, ponieważ, jak twierdził, jest ona „całkowicie kontrolowana” przez Chiny.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Zdaniem amerykańskiego prezydenta chińscy urzędnicy zignorowali swoje obowiązki sprawozdawcze wobec WHO i naciskali na tę organizację, by wprowadzała świat w błąd tuż po odkryciu koronawirusa.

Trump wskazywał na fakt, iż USA wpłacają do budżetu WHO 450 mln dolarów, podczas gdy Chiny 40 mln dolarów. Prezydent USA zapowiedział, że Stany Zjednoczone przeznaczą te pieniądze na „inne potrzeby w zakresie zdrowia publicznego” na świecie.

Zdaniem agencji AP obcięcie finansowania WHO przez USA znacznie osłabi tę organizację, ponieważ Stany Zjednoczone łożyły najwięcej na jej funkcjonowanie.

Przypomnijmy, że Trump polecił już swojej administracji, by wstrzymała wpłacanie składek na Światową Organizację Zdrowia. Miało to trwać do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja odegrała w „niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa”. Amerykański prezydent zarzucał WHO „liczne błędy”, które „przyczyniły się do wielu przypadków śmierci” i twierdził, że gdyby organizacja ta działała szybciej i bardziej zdecydowanie, ofiar śmiertelnych koronawirusa byłoby znaczniej mniej, a sama epidemia ograniczyłaby się do Chin. Trump wypomniał też WHO skrytykowanie jego decyzji o zamknięciu granic USA przed Chińczykami. Po tej decyzji amerykański prezydent w liście do WHO dopuścił możliwość częściowego wznowienia finansowania organizacji – w takim zakresie, w jakim robią to Chiny. Na Twitterze jednak tłumaczył, że nie jest to przesądzone i że ma to być jedna z opcji rozważanych przez jego administrację.

za: Kresy.pl / AP

Dodatkowo:

KRESY.PL Komisja Europejska apeluje do Trumpa o przemyślenie decyzji w sprawie WHO

[bsa_pro_ad_space id=4]