Wczoraj minęła 99. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

0
1256
[bsa_pro_ad_space id=5]

W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku z marca 1921, wybuchło III Powstanie Śląskie. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na tym obszarze. Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji – przypomina Instytut Pamięci Narodowej. 

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku, który miał miejsce w marcu 1921 roku. Było ono ostatnim z trzech zbrojnych zrywów na tym obszarze. Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji, staną na czele powstania. Powstanie to było jedną z pięciu polskich insurekcji zakończonych sukcesem.

[bsa_pro_ad_space id=8]

„Zwycięstwo osiągniemy za wszelka cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie” – pisał 3 maja w odezwie do rodaków Korfanty.

Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny. Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków.

Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o podziale Śląska korzystniejszym dla Polski .

Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło w 1919 roku, w 1920 drugie, w 1921 r. miał zaś miejsce plebiscyt oraz trzecie Powstanie Śląskie.

III Powstanie Śląskie jest zaliczane do zwycięskich powstań narodowych w historii Polski.

za: kresy.pl


ZOB. TAKŻE NA KRESY.PL

Śląski historyk o kpinach szefa RAŚ z Powstań Śląskich: to był nasz triumf, a ich klęska

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE:

Nareszcie jest pomnik Korfantego

W walce o Wielkopolskę i Śląsk. Działalność niepodległościowa Wojciecha Korfantego (cz. 1)

W walce o Wielkopolskę i Śląsk. Działalność niepodległościowa Wojciecha Korfantego (cz. 2)

W walce o Wielkopolskę i Śląsk. Działalność niepodległościowa Wojciecha Korfantego (cz. 3)

[bsa_pro_ad_space id=4]