Największe od 25 lat ćwiczenia wojska amerykańskich w Europie rozpoczynają się w Polsce

0
1318
[bsa_pro_ad_space id=5]

Pierwsze dwie kolumny amerykańskiego wojska i sprzętu wyładowanego w zachodnioeuropejskich portach wjadą do Polski wieczorem 28 lutego 2020, zwiastując oficjalne rozpoczęcie ćwiczeń Defender-Europe 20 w naszym kraju. Są to największe ćwiczenia tego typu od 25 lat. 20 tys. żołnierzy amerykańskich zostanie przerzuconych do Europy wprost z USA. Spośród nich 14 tysięcy trafi do Polski.

W przypadku tych ćwiczeń skala ma ogromne znaczenie i liczby mówią wiele o zaangażowaniu USA i całego NATO w ten trening zdolności szybkiego przerzutu wojsk na linię potencjalnego konfliktu w Europie Środkowej. Na Stary Kontynent przerzucany jest ekwiwalent dywizji, na miejscu pobierany jest sprzęt i następuje przemieszczenie personelu i sprzętu na teren ćwiczeń. Siły amerykańskie wyruszyły z USA z portów w czterech stanach i wyładowywane są w sześciu krajach europejskich, w tym również w Polsce.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Największe od 25 lat ćwiczenia wojska amerykańskich w Europie rozpoczynają się w Polsce DefenderEurope20info

Bezpośrednio w ćwiczeniach Defender Europe 20 weźmie udział 37 tys. żołnierzy Sojuszu, w tym 20 tys. żołnierzy amerykańskich przerzuconych bezpośrednio z terytorium USA i kolejne 9 tys. którzy stacjonują już w Europie. Polskie zaangażowanie to około 3 tys. żołnierzy, natomiast do naszego kraju w krótkim czasie dotrze 14 tys. Amerykanów zza oceanu, czyli niemal 2/3 z nich. Będą oni mieć do dyspozycji znaczną ilość uzbrojenia: około 1430 pojazdów kołowych i 800 pojazdów gąsienicowych, w tym najnowsze warianty czołgów M1 Abrams i bojowych wozów piechoty M2 Bradley.

Polska część ćwiczeń obejmie następujące obiekty:
– poligon w Bemowie Piskim;
– poligon w Biedrusku;
– Bydgoszcz;
– poligon w Drawsku Pomorskim;
– baza lotnicza w Inowrocławiu;
– baza lotnicza w Mirosławcu;
– baza lotnicza w Świdwinie;
– Szczecin;
– Toruń;
– poligon w Ustce;
– poligon w Wędrzynie;
– poligon w Żaganiu.

Pierwsze dwie kolumny amerykańskich wojsk, podążające z niemieckich i holenderskich portów, wjadą na terytorium Polski po godzinie 20:00 28 lutego 2020 roku i przez Szczecin ruszą na poligon w Drawsku Pomorskim.

W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem wjeżdżać będą do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie. Korzystając m.in. z autostrady A2 i drogi krajowej nr 10 kierować się będą na poligony w głębi kraju. Trasy i godziny przejazdów zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie mieszkańców a więc kolumny będą się przemieszczać głównie nocą.

Istnieje jednak szansa, że na drogach województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego będzie można spotkać (i sfotografować) na swojej drodze kolumny wojskowych pojazdów także w ciągu dnia. W kolumnach będą jechały m. in. Hummery, cysterny i specjalistyczne pojazdy niskopodwoziowe przewożące czołgi oraz inny sprzęt ciężki.

aut. Juliusz Sabak

za: defence24.pl

fot. Przerzuceni na Stary Kontynent Amerykanie wezmą udział w ćwiczeniach poligonowych m.in. w Polsce i krajach bałtyckich (fot. Reuters) 

MOŻE SIĘ PRZYDAĆ:

Kolumny US Army w Polsce. Jak zachować się na drodze?

[bsa_pro_ad_space id=4]