Węgry chcą ustanowienia przez ONZ międzynarodowego dnia ofiar komunizmu

0
309
Węgry planują wysłać do ONZ propozycję ustanowienia międzynarodowego dnia pamięci ofiar dyktatury komunistycznej. O takim zamiarze poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Według Szijjarto reżimy komunistyczne są częścią tragicznej historii ludzkości z powodu represji wobec setek milionów ludzi. „Nie wolno nam dopuścić, by zbrodnie komunizmu były poddawane w wątpliwość na arenie międzynarodowej” – mówił minister odnosząc się też do „innych obrzydliwych i nieuczciwych prób fałszowania historii”.Szijjarto wyraził nadzieję, że Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjmie rezolucję w tej sprawie na kolejnej sesji we wrześniu 2020 roku.

Minister spraw zagranicznych Węgier dodał, że Budapeszt pracuje już nad tekstem rezolucji. Jej temat zostanie też poruszony w najbliższej przyszłości podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz następnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że w Europie obchodzi się już Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu zwany też Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Został on proklamowany w 2008 roku przez Parlament Europejski i jest obchodzony 23 sierpnia, w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow.

Za: Kresy.pl / TASS