Warszawa, 6 miesięcy przed beatyfikacją Stefana kard. Wyszyńskiego: Msza Święta, prelekcja, słowa Prymasa [WIDEO]

0
681
Dla osób, które nie mogły dotrzeć do Archikatedry Warszawskiej w dn. 28 listopada br. prezentujemy – za kanałem yt Archidiecezji Warszawskiej – relację z uroczystości przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, zaplanowanej na 7 czerwca 2020 roku. Msza Święta o owoce beatyfikacji była koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Michała Janochy.

 

Homilia bp Michała Janochy:

“W życiu Prymasa Tysiąclecia miłość do Boga i miłość do Ojczyzny splatały się w jakiś przedziwny i najgłębszy sposób”

 

Poniżej Słowa Prymasa Wyszyńskiego, dodające męstwa i odwagi Polakom w czasie zniewolenia komunistycznego, wypowiedziane przez p. Barbarę Fijewską-Dobrzyńską, na zakończenie uroczystości.

“Jesteśmy u siebie, we własnej Ojczyźnie. Mamy prawo we własnej Ojczyźnie czuć się swobodnie, jak u siebie w domu. Tutaj na ziemi polskiej my jesteśmy gospodarzami…”

 

Prelekcja dr hab. Pawła Skibińskiego pt. “Prymas Wyszyński – mąż stanu”.

“Wszyscy pamiętamy zdjęcie, trumny prymasa z okresu publicznego jej wystawienia w ciągu kilku dni między zgonem a pogrzebem Prymasa Wyszyńskiego i szarfę, która przykrywała tę trumnę z napisem: “Niekoronowanemu królowi Polski”. Co właściwie znaczył ten napis? Czy jest to potwierdzenie politycznych ambicji Prymasa? Czy Prymas był politykiem? …”

Za: yt/ArchidieRcezja Warszawska, prymaswyszynski.pl

 


MOŻE CIĘ TAKŻE ZAINTERESUJE:

Polityka Polska, Nr 8-9/2017: Dziedzictwo Prymasa Wyszyńskiego