80. rocznica Bitwy pod Birczą – relacja

0
958

Agata Lalik

W dniu 12 września 2019 r odbyła się uroczystość upamiętniająca nierozstrzygnięta bitwę pod Birczą. Dokładnie 80 lat temu, 12 września1939r. wojska polskie stoczyły wielogodzinną walkę z niemieckim najeźdźcą na Wzgórzu Chomińskim. Zespół Szkół w Birczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „HUBALA” oraz działające przy nim stowarzyszenie „Tworzymy lepszą przyszłość” zajęło się przywróceniem i godnym upamiętnieniem miejsca jednej z największych bitew kampanii wrześniowej. Od czterech lat mając namacalny symbol jakim jest obelisk, możemy godnie obchodzić uroczystości związane z wydarzeniami heroicznej walki, odwagi i poświęcenia w obronie Ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w birczańskim kościele, a następnie pod obeliskiem na wspomnianym już wzgórzu.

80. rocznica Bitwy pod Birczą - relacja bitwa2

Rangę wydarzenia podniósł niewątpliwie udział Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Uroczyste złożenie meldunku, wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz odśpiewanie hymnu zapoczątkowało apel pamięci oraz hołd składany poległym bohaterom. Wystawiono poczty sztandarowe:

  • Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych Koła Gminnego w Birczy
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Birczy,
  • Koła Łowieckiego „Bór”,
  • Szkoły Podstawowej im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy,
  • Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. bohaterów 30 Sudeckiego Pułku Piechoty w Kuźminie
  • Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej.

Przykładem patriotyzmu była godna zauważenia postawa jednego z uczniów, najmłodszego członka grupy rekonstrukcyjnej X D.O.C w Przemyślu, wytrwale trzymającego wartę w stroju z epoki.

80. rocznica Bitwy pod Birczą - relacja bitwa3

Nie sposób wyliczyć przybyłych znamienitych gości, władz zarówno szczebla powiatowego jak i gminnego. Wspomnieniami podzielił się syn walczącego tutaj żołnierza Pan Jacek Paluch. Nie zabrakło mieszkańców – świadków historii, lokalnych patriotów, nauczycieli, mieszkańców, rodziców i uczniów szkoły w Birczy oraz z całej gminy. Złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze, oddano hołd.

80. rocznica Bitwy pod Birczą - relacja bitwa4

Mówią, że my, Polacy lubimy czcić rocznice katastrof, bitew, ogólnie rzecz biorąc wszelkich bolesnych wydarzeń. Nie jest to prawdą. My Polacy mamy honor, szacunek do krwi, do odwagi, do poświęcenia. Wiemy i pamiętamy ile potu, łez i krwi zostało wylanych aby móc mówić w ojczystym języku. Pamięci nikt nam nie odbierze, jak i też wolności, która jest w sercu i umysłach. Składamy należny hołd wszystkim tym, dzięki którym tutaj jesteśmy. Pamięć jest także formą ostrzeżenia aby nigdy więcej nie miała miejsce jakakolwiek forma zniewolenia narodu i próba zagrabienia suwerenności i wolności. Tak, czcimy i czcić będziemy, bo mamy do tego prawo jak i moralny obowiązek. Patriotyzm zaczyna się w domu rodzinnym. Po przez patriotyzm lokalny, społeczny stajemy się świadomymi Europejczykami mocno zakorzenionymi w wartościach własnego narodu. 

80. rocznica Bitwy pod Birczą - relacja bitwa5

TAKIE WZGÓRZE

Wróciłam w to miejsce

gdzie jeszcze przed chwilą

zaszeleściły biało-czerwone wstążki

gdzie róże omdlały

tak jak wasze ciała rozerwane pociskiem

W to miejsce

gdzie jeszcze słychać huk salwy honorowej

gdzie obelisk otulają lampki pamięci

gdzie skarga wojskowej melodii jeszcze płynie

Apel pamięci przywołał niezłomnych

szaleńców wolności

snuja się po wrześniowych łąkach

wskrzeszenie pamięcią

Zasłuchaj się w szept wiatru

niesie modlitwę z Kalwarii

snuje tęsknoty skargę

oraz przestrogę

aby ofiara nie była daremną

Za: kresywekrwi.blogspot.com