Antypolskie produkcje mają wsparcie. Na filmy o polskich bohaterach finansowania brak [WIDEO]

0
510

19 listopada w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa zatytułowana „Zdradzieckie mordy”. Zwołał ją razem ze współpracownikami reżyser i scenarzysta Jerzy Zalewski.

Zalewski jest autorem wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. “Oszołom”, przedstawiającego historię wykrycia afery FOZZ przez Michała Falzmanna i “Obywatel poeta”, poświęconego postaci Zbigniewa Herberta. Od 2009 r. Zalewski kręcił z dużymi trudnościami film fabularny “Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. Jego bohaterem jest Mieczysław Dziemieszkiewicz – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 2010 r. ukończono zdjęcia do filmu, ale ze względu na ograniczenie środków finansowych premiera ostatecznie odbyła się 4 marca 2016 r.

Poniżej relacja z konferencji prasowej w dniu 19.11 w Domu Dziennikarza w Warszawie:

Od pewnego czasu ekipa Zalewskiego usiłuje stworzyć kolejny film. Scenariusz „Zdarzyło się w Polsce” powstał w marcu/kwietniu 2018 r., zestawił on dwa fakty historyczne – wysadzenie auli w Opolu przez braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków w 1971 r. oraz zbrodnię dokonaną na żołnierzach oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego ps: „Bartek” w 1946 roku.

Również ta produkcja napotyka na opór. W pełni przygotowane zdjęcia miały rozpocząć się 24 października br. O kulisach tej sprawy reżyser mówił w Mediach Narodowych.

Za: dzienniknarodowy.pl

Prof. Piotr Gliński / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio Wnet