Wizna: IPN wznawia śledztwo ws. mordu na Żydach z 1941 r. Naczelny Rabin Polski już protestuje przeciw ekshumacji

0
1223
[bsa_pro_ad_space id=5]
Pion śledczy białostockiego oddziału IPN podejmie na nowo śledztwo dotyczące mordu Żydów w Wiźnie w 1941 roku. To efekt odkrycia zbiorowej mogiły podczas prac terenowych Stowarzyszenia “Wizna 1939” w październiku br. Znaleziono szczątki ludzkie przedwojennych mieszkańców miasteczka narodowości żydowskiej oraz łuski od niemieckiej amunicji.

Teren ten znalazł się pod okupacją sowiecką i gdy w lipcu 1941 r. wkroczyli tu Niemcy, zamordowali kilkudziesięciu Żydów. W tym okresie doszło też do zbrodni w Jedwabnem, odległym o zaledwie 12 km.

[bsa_pro_ad_space id=8]

– Śledztwo w tym zakresie zostanie podjęte na nowo

— poinformował PAP prok. Dariusz Olszewski z pionu śledczego IPN w Białymstoku.

Nie wykluczył przy tym przeprowadzenia badań „archeologiczno-ekshumacyjnych”, ale nie jest jednak całkiem pewne. Już działania “Wizna 1939” wystarczyły , by doprowadzić do szału Michaela Schudricha.

Naczelny Rabin Polski wystosował pismo do Stowarzyszenia “Wizna 1939”, gdy w publicznej informacji przeczytał “o prowadzeniu w miejscu domniemanej lokalizacji żydowskiej mogiły prac ziemnych i natrafieniu w rezultacie na ludzkie szczątki”. Z uwagi na wspomnianą bliskość Jedwabnego, jak i korelację czasową, trudno się dziwić irytacji Schudricha. Wyniki śledztwa pośrednio podważą oficjalną wersję ws. Jedwabnego.

– Bardzo proszę o informacje jakie są założenia i cele działań podjętych przez Stowarzyszenie w Wiźnie, na jakiej podstawie prowadzili Państwo prace ziemne w miejscu domniemanej lokalizacji żydowskiego grobu wojennego i dlaczego o fakcie poszukiwań i natrafienia na ludzkie szczątki nie poinformowaliście Państwo Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. Prawo żydowskie wyklucza możliwość ekshumacji żydowskich szczątków oraz zakazuje otwierania grobów. Rozkopywanie mogił z okresu Holocaustu stoi w sprzeczności z szacunkiem dla ofiar i jest rażącym naruszeniem żydowskiej tradycji, która była udziałem ludzi w tym miejscu pochowanych

– napisał rabin w liście, opublikowanym przez stowarzyszenie.

Stowarzyszenie pracuje nad odpowiedzią.

za: wizna1939.eu

Fot. Mural w Wiźnie przedstawiający żołnierzy kpt. Raginisa. Fot: Arkadiusz Zarzecki / Źródło: Wikimedia Commons


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

“Jedwabne – Świadkowie, świadectwa, fakty” – film dokumentalny Elżbiety i Wacława Kujbidów [WIDEO]

[bsa_pro_ad_space id=4]