Pion śledczy białostockiego oddziału IPN podejmie na nowo śledztwo dotyczące mordu Żydów w Wiźnie w 1941 roku. To efekt odkrycia zbiorowej mogiły podczas prac terenowych Stowarzyszenia “Wizna 1939” w październiku br. Znaleziono szczątki ludzkie przedwojennych mieszkańców miasteczka narodowości żydowskiej oraz łuski od niemieckiej amunicji.
Teren ten znalazł się pod okupacją sowiecką i gdy w lipcu 1941 r. wkroczyli tu Niemcy, zamordowali kilkudziesięciu Żydów. W tym okresie doszło też do zbrodni w Jedwabnem, odległym o zaledwie 12 km.
– Śledztwo w tym zakresie zostanie podjęte na nowo
— poinformował PAP prok. Dariusz Olszewski z pionu śledczego IPN w Białymstoku.
Nie wykluczył przy tym przeprowadzenia badań „archeologiczno-ekshumacyjnych”, ale nie jest jednak całkiem pewne. Już działania “Wizna 1939” wystarczyły , by doprowadzić do szału Michaela Schudricha.
Naczelny Rabin Polski wystosował pismo do Stowarzyszenia “Wizna 1939”, gdy w publicznej informacji przeczytał “o prowadzeniu w miejscu domniemanej lokalizacji żydowskiej mogiły prac ziemnych i natrafieniu w rezultacie na ludzkie szczątki”. Z uwagi na wspomnianą bliskość Jedwabnego, jak i korelację czasową, trudno się dziwić irytacji Schudricha. Wyniki śledztwa pośrednio podważą oficjalną wersję ws. Jedwabnego.
– Bardzo proszę o informacje jakie są założenia i cele działań podjętych przez Stowarzyszenie w Wiźnie, na jakiej podstawie prowadzili Państwo prace ziemne w miejscu domniemanej lokalizacji żydowskiego grobu wojennego i dlaczego o fakcie poszukiwań i natrafienia na ludzkie szczątki nie poinformowaliście Państwo Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. Prawo żydowskie wyklucza możliwość ekshumacji żydowskich szczątków oraz zakazuje otwierania grobów. Rozkopywanie mogił z okresu Holocaustu stoi w sprzeczności z szacunkiem dla ofiar i jest rażącym naruszeniem żydowskiej tradycji, która była udziałem ludzi w tym miejscu pochowanych
– napisał rabin w liście, opublikowanym przez stowarzyszenie.
Stowarzyszenie pracuje nad odpowiedzią.
za: wizna1939.eu
Fot. Mural w Wiźnie przedstawiający żołnierzy kpt. Raginisa. Fot: Arkadiusz Zarzecki / Źródło: Wikimedia Commons
MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE: