Niemieccy historycy przeciwni pomnikowi polskich ofiar II WŚ w Berlinie

0
851
[bsa_pro_ad_space id=5]
W czasie czwartkowej konferencji niemieccy historycy skrytykowali koncepcję stworzenia w Berlinie osobnego pomnika polskim ofiarom drugiej wojny światowej.

Piszący w piątek o sprawie portal Deutsche Welle podkreślił, że koncepcja wystawienia osobnego pomnika polskim ofiarom wywołanej przez Niemców wojny zyskała sobie wielu zwolenników w niemieckiej elicie, w tym tak ważnych jak jak przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble czy minister spraw zagranicznych Haiko Maas. Jednak, jak pisze portal niemieckiego nadawcy publicznego, niemieccy historycy są krytyczni wobec tej koncepcji.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Portal przytacza wypowiedzi z dyskusji jaka odbyła się 17 października w siedzibie Fundacji Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie.

„Naszym celem nie może być pomnik” – powiedział były dyrektor Muzeum Niemiecko-Rosyjskiego Berlin-Karlshorst, Peter Jahn – „Potrzebujemy miejsca, które będzie informować o różnych aspektach wojny (na wschodzie) i różnych grupach ofiar – podkreślał. Jahn zabiega o upamiętnienie w tej formie w stolicy Niemiec ofiar nazistowskiej polityki >>przestrzeni życiowej<<„.

Prof. Martin Aust z Uniwersytetu w Bonn zaproponował by zamiast pomnika stworzyć „miejsce pamięci i dokumentacji” na temat „niemieckiej wojny na wyniszczenie na wschodzie”, które pełniłoby rolę edukacyjną.

Profesor Michael Wildt z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie uznał natomiast, że poparcie niemieckich polityków dla idei pomnika polskich ofiar wojny w Berlinie należy rozpatrywać właśnie w kontekście politycznym – jako gest w stronę coraz bardziej znaczącej na kontynencie europejskim Polski, a konkretnie rządu Prawa i Sprawiedliwości, który „ma jasny program nacjonalizacji pamięci, podkreśla się, że to Polacy są ofiarami”. Jak ocenił Wildt – „Mamy do czynienia z polityczną instrumentalizacją debaty”

Wild stwierdził również, że „Były nie tylko polskie ofiary, ale i polscy sprawcy, jak na przykład w Jedwabnym […] Jeśli damy się wciągnąć w nacjonalizację narracji, jaką prowadzi PiS, nie będziemy w stanie ukazać i udokumentować historii. Istnieją złożone zależności, których nie da się opisać w pięciu linijkach na pomniku”.

Kresy.pl: Pomysł stworzenia pomnika polskich ofiar został ogłoszony w 2017 r. przez grupę naukowców i byłych polityków.

Za: kresy.pl, dw.de


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

“Jedwabne – Świadkowie, świadectwa, fakty” – film dokumentalny Elżbiety i Wacława Kujbidów [WIDEO]

Dr Kurek nie wytrzymała i ujawniła nieznaną wypowiedź Glińskiego ws. Jedwabnego: „Mózg mi stanął jak to usłyszałam”.

“Od Jedwabnego zaczęło się grilowanie Polaków” dr Ewa Kurek we Wnet [WIDEO]

[bsa_pro_ad_space id=4]