Ministrowie Polacy zatwierdzeni przez prezydenta Litwy

0
897
[bsa_pro_ad_space id=5]
Prezydent Litwy, Gitanas Nausėda zatwierdził w środę nowy skład rządu w związku z rozszerzeniem składu koalicji rządzącej. W rządzie znalazło się dwóch Polaków.

W środę prezydent Litwy Gitanas Nausėda zatwierdził skład rządu przedstawiony przez rozszerzoną koalicję rządzącą, która składa się od 5 lipca z czterech a nie dwóch partii. Do koalicji obok Porządku i Sprawiedliwości (TT) dołączyła także Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. AWPL-ZChR uzyskała w gabinecie dwie teki – ministra spraw wewnętrznych i ministra łączności. Zostali nimi czołowi politycy polskiej partii – Rita Tamašunienė i Jarosław Narkiewicz. W rządzie zmieniono jeszcze jednego ministra, resort rolnictwa przejął przedstawiciel Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDDP), Andrius Palionis.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Wotum zaufania dla nowego składu rządu będzie musiał jeszcze wyrazić Sejm. Jednak koalicja w obecnym składzie dysponuje w nim większością 76 ze 141 deputowanych. Sama AWPL-ZChR dysponuje w litewskim parlamencie 8 mandatami, a więc jej posłowie będą niezbędni aby utrzymać większość dla rządu.

Rząd Sauliusa Skvernelisa stracił poparcie trwałej większości w litewskim Sejmie jeszcze w 2017 r. i od tego czasu utrzymywał się dzięki wsparciu zewnętrznemu, między innymi głosom AWPL-ZChR, która w zamian uzyskiwała poparcie LSDDP i głównej partii rządzącej, Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS) dla niektórych swoich postulatów.

Za: kresy.pl

Fot. Rita Tamašunienė, l24.lt/Wiktor Jusiel

[bsa_pro_ad_space id=4]