Rosja: Ponad tysiąc osób zatrzymanych podczas wiecu opozycji w Moskwie [WIDEO]

0
281

Według oficjalnych danych rosyjskiej policji ponad 1000 osób zostało aresztowanych w sobotę podczas wiecu opozycji w Moskwie. Czołowy opozycjonista Aleksiej Nawalny, który wezwał do wyjścia na ulice, został uwięziony na 30 dni.

Dzisiaj został on przewieziony z aresztu do szpitala – poinformowała rzeczniczka założonej przez niego Fundacji Walki z Korupcją Kira Jarmysz. Władze twierdzą, że to z powodu silnej alergii.

– W całym swoim życiu Aleksiej nigdy wcześniej nie cierpiał na reakcje alergiczne – napisała na Twitterze Kira Jarmysz, rzeczniczka prasowa polityka oraz założonej przez niego Fundacji na Rzecz Walki z Korupcją (Fond Borby s Korrupcjej, FBK).

Państwowe agencje informacyjne TASS i RIA-Novosti cytowały policję, podająca że aresztowano 1074 osoby. Część z nich rano zwolniono. Wiec miał miejsce tydzień po największej demonstracji stolicy od lat, kiedy około 22 tys.osób protestowało przeciwko decyzji o zablokowaniu kandydatom opozycji możliwości kandydowania do rady miejskiej we wrześniu.

Władze twierdzą, że kandydatów w wyborach lokalnych odrzucono, ponieważ nie zdołali zebrać wystarczającej liczby autentycznych podpisów, który to zarzut opozycja odrzuca jako fałszywy.

Moskiewski burmistrz Siergiej Sobianin nazwał protest „zagrożeniem bezpieczeństwa”, dodając, że „porządek zostanie zapewniony zgodnie z odpowiednimi przepisami”.

Ruch protestacyjny stara się również wywierać presję na ściśle kontrolowany system polityczny Rosji w czasie, gdy notowania prezydenta Władimira Putina spadają z powodu niepopularnej reformy emerytalnej i pięciu kolejnych lat spadku realnych dochodów.

O protestach w czasie ostatniego weekendu w Rosji donoszą też kresy.pl:

28 lipca: Polskie MSZ zareagowało na masowe zatrzymania w Moskwie

Polskie MSZ wydało w niedzielę komunikat, w którym odniosło się do doniesień o zatrzymaniu ponad tysiąca zwolenników rosyjskiej opozycji podczas sobotniej demonstracji w Moskwie. Rosyjskie władze zostały wezwane do respektowania wolności zgromadzeń i wypowiedzi. Polska dyplomacja wyraziła też niepokój o poszanowanie standardów wyborczych przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi w Rosji. W wydanym komunikacie MSZ wezwało […]

27 lipca Wielki protest opozycji w Moskwie. Media: ponad 1000 zatrzymanych [+VIDEO/+FOTO]

Moskwie zorganizowano protest przeciwko niezarejestrowaniu opozycyjnych kandydatów w wyborach do władz stolicy Rosji z udziałem co najmniej kilku tysięcy osób. Wielu uczestników zostało zatrzymanych. W sobotę w Moskwie wczesnym popołudniem zorganizowano protest przeciwko niezarejestrowaniu opozycyjnych kandydatów we wrześniowych wyborach do władz rosyjskiej stolicy. Jak pisaliśmy, w ubiegłym tygodniu komisje wyborcze odmówiły rejestracji 57 kandydatów […]

 

Fot. twitter.com, martin_camera