Prezes Facebooka: zablokowaliśmy reklamy pro-life przed irlandzkim referendum ws. aborcji [WIDEO]

0
2006
[bsa_pro_ad_space id=5]

Mark Zuckerberg, założyciel i szef Facebooka publicznie przyznał, że w okresie poprzedzającym irlandzkie referendum ws. zniesienia ochrony życia od poczęcia, jego firma celowo blokowała reklamy o charakterze pro-life. Działacze pro-life zaznaczają, że jego słowa są sprzeczne z tym, co zeznawał przed amerykańskim Kongresem.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Sprawa wyszła na jaw, gdyż Mark Zuckerberg sam przyznał się do celowego uciszania środowisk pro-life w związku z kampanią przedreferendalną w Irlandii podczas wykładu wygłoszonego w ramach festiwalu Aspen Ideas. Tłumaczył, że jego portal społecznościowy Facebook celowo banował reklamy amerykańskich środowisk pro-life ze względu na kwestie międzynarodowe i brak odpowiednich regulacji prawnych. Nagranie jego wypowiedzi na ten temat zamieściła w sieci założycielka Live Action, działaczka pro-life Lila Rose.

– Mieliśmy taką sprawę w Irlandii. W zeszłym roku było tam referendum ws. aborcji. Podczas tych wyborów, [w czasie] prowadzącym do tego referendum, kilka amerykańskich organizacji pro-life próbowało prowadzić akcje reklamową w Irlandii, aby wpłynąć na tamtejszą opinię publiczną. Zwróciliśmy się więc do Irlandczyków i zapytaliśmy tamtejszych ludzi: „Hej, jak chcecie byśmy się tym zajęli? Nie macie żadnych praw regulujących czy taki rodzaj agitacji jest dozwolony w waszych wyborach i nie wydaje się, żeby to prywatna firma miała decydować w tym względzie” – mówił Zuckerber.

Według prezesa Facebooka, irlandzcy oficjele przyznali, że rzeczywiście nie posiadają jeszcze odpowiednich regulacji w tej kwestii, więc decyzja należy do Facebooka i może zrobić co zechce. – Ostatecznie nie pozwoliliśmy na te reklamy – powiedział Zuckerberg. Pokazuje to, że choć Irlandczycy uznali, że nie uważają facebookowych reklam za niedozwoloną ingerencję w wybory, to gigant IT podjął decyzję o ich zablokowaniu.

Zdaniem Rose, wypowiedzi szefa Facebooka w tej kwestii zdecydowanie różnią się od tego, co zeznał on przed amerykańskim Kongresem w 2018 roku. Powiedział wtedy, że „nie ma absolutnie żadnej dyrektywy we wszystkich wprowadzanych przez nas zmianach, która zakłada stronniczość”. Amerykańska działaczka pro-life zwraca też uwagę na podwójne standardy stosowane przez Facebook. Poza przypomnieniem, że „dyrektor naczelny Facebooka Mark Zuckerberg blokuje reklamy pro-life tuż przed irlandzkim referendum” zwróciła też uwagę, że „dyrektor operacyjny Facebooka, Sheryl Sandberg przeznacza na Planned Parenthood [organizację promującą zabijanie dzieci poczętych-red.] 2 miliony USD”.

Według oficjalnych wyników referendum z maja 2018 roku, 66,4 proc. głosujących opowiedziało się za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji Irlandii, gwarantującej ochronę życie dziecka poczętego. Przeciw głosowało 33,6 proc. uczestników. Wyniki są nieznacznie korzystniejsze dla obrońców życia, niż wskazywały to sondaże exit polls. Frekwencja wyniosła ponad 64 proc. uprawnionych. Pokazało to wyraźny postęp liberalizacji i sekularyzacji społeczeństwa Irlandii w ostatnich latach. W 2015 roku  stosunkiem 62 proc. do 38 proc. w referendum przegłosowano legalizację tzw. małżeństw homoseksualnych. Jednak skalę zmian w tym kraju pokazuje porównanie obecnych wyników z rezultatem referendum z 1983. Wówczas proporcje były odwrotne – za ochroną dzieci poczętych opowiedziało się wtedy 67 proc. Irlandczyków, przy 33 proc. przeciw.

W rozmowie z „Gościem Niedzielnym” ks. dr Stanisława Hajkowski, TChr, koordynator duszpasterstwa Polaków w Irlandii i rektor kościoła św. Audoena w Dublinie zaznaczał, że wyniki referendum są dowodem na kryzys w Irlandii. – Jest to znak, jak bardzo zsekularyzowanym i zliberalizowanym krajem stała się Irlandia – powiedział ks. Hajkowski. Duchowny zwrócił również uwagę, że podczas kampanii przedreferendalnej, w Irlandii strona pro-life „robiła wszystko, żeby nie posługiwać się żadnymi religijnymi argumentami”.

Za: Kresy.pl

Więcej informacji o praktykach Google’a oraz innych gigantów technologicznych z punktu widzenia amerykańskiego społeczeństwa obywatelskiego można znaleźć na stronach anglojęzycznych:

techgiants.news

www.evilgoogle.news


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE:

Wydarzenia lipiec 2019: Wyszukiwarka ludu Google manipuluje wyborami ?…

[bsa_pro_ad_space id=4]