Sejm uchwalił ustawę „frankową”. Prezydent Duda poszedł w ślady Prezydenta Komorowskiego. Oświadczenie SBB.

0
1315
[bsa_pro_ad_space id=5]

Na przedostatnim posiedzeniu Sejmu przed wakacjami posłowie zajęli się m.in. sprawą kredytów tzw. „frankowych”. Poniżej oświadczenie stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Poniżej linki do informacji na ten temat na innych platformach medialnych.

[bsa_pro_ad_space id=8]

 


Prezydent Duda poszedł w ślady Prezydenta Komorowskiego

Kapitulacja Prezydenta i Sejmu w sprawie obietnicy ukrócenia nieuczciwych, miliardowych zarobków banków na kredytach „walutowych”.

Wczoraj, tj. 4 lipca 2019, Sejm przegłosował ustawę Prezydenta o wsparciu kredytobiorców. Jest to akt prawny nowelizujący ustawę przyjętą przez Platformę Obywatelską. Zapisy zawarte w ustawie proponują, aby w przypadku trudności ze spłatą raty, udzielić kolejnej pożyczki.

Akt prawny zwany przez ekspertów “ustawą kredyt na kredyt” jest kontynuacją myśli wyrażonej przez Prezydenta Komorowskiego, który w 2015 r. doradzał: „zmień pracę i weź kredyt”.

Sposób rozwiązania problemu przez ustawodawcę rodzi wiele pytań i wątpliwości. Jeśli obecnie kredytobiorca już ma kłopoty ze spłatą zobowiązania, to skąd wiadomo, że udzielony mu kredyt pozwoli mu “stanąć na nogi”, za 3 lata, po ustaniu pomocy? Co będzie, jak kredytobiorca nie będzie miał środków na ratę dla banku i dla funduszu? Ustawa ta tworzy pętlę zadłużenia dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. 

W toku procedowania ustawy “frankowej” wykreślono wszystkie zapisy dotyczące konwersji kredytów „walutowych”. Nie przyjęto także żadnej poprawki strony społecznej. Sejm wykonał za to wszystkie polecenia wystosowane przez lobbystów bankowych (czyli m.in. wykreślenie “funduszu konwersji”).

Sytuacja ta pokazuje, iż rządząca klasa polityczna liczy się wyłącznie  z banksterami, którzy złamali prawo. Rzecznik Finansowy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Najwyższa Izba Kontroli, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Najwyższy, a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdzają, że wykonywanie tych umów jest niezgodne z polskim i unijnym prawem. Mimo to, umowy te są nadal wykonywane w oparciu o nieuczciwe zapisy.

Postawa reprezentowana przez polityków, którzy doprowadzili do uchwalenia tej ustawy jest godna potępienia. Sektor bankowy nie powinien mieć prawa głosu w kwestii ustawy, której zadaniem było przywrócenie właściwego porządku prawnego i powstrzymanie banków przed dalszym ograbianiem obywateli. Poszkodowani przez sektor finansowy wskazują, że sposób rozwiązania problemu nieuczciwych zapisów w umowach przypomina sytuację, w której Rząd negocjowałby z mafią VATowską sposób oddania przez przestępców nielegalnie zarobionych wielomiliardowych kwot.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu przypomina, iż pod koniec roku zostanie złożony pozew przeciwko Skarbowi Państwa, a politycy będą świadkami w trakcie tego postępowania.

W najbliższych dniach zostanie skierowane także zawiadomienie do prokuratury w zakresie nowelizacji prawa bankowego, która została dokonana z naruszeniem prawa. Zmiana ta pozwala bez zgody i wiedzy kredytobiorcy sprzedawać jego zadłużenie oraz zmieniać wierzycieli (bank na fundusz). Zmiana ta tworzy rynek dla “sępów mieszkaniowych”, którzy mogą przejmować nieruchomości wraz z mieszkańcami, podobnie jak to miało miejsce w aferze reprywatyzacyjnej. Władza tworząca prawo sprzyjające “sępom mieszkaniowym” akceptuje i wspiera proces wywłaszczania Polaków z ich mieszkań i domów.

Konferencja SBB przed głosowaniem w Sejmie 4 lipca (zaznaczamy, że jakość nagrania jest dość słaba)

Za: bankowebezprawie.pl


INNE WPISY NA TEMAT:

Forsal.pl: Ustawa ws. pomocy frankowiczom: prezes PiS nie głosuje, minister sprawiedliwości się wstrzymuje

Rp.pl: Sejm przyjął ustawę frankową z kontrowersyjnymi zmianami

wpolityce.pl: Sejm uchwalił prezydencką ustawę frankową, ale…

 


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE:

Rz: TSUE po stronie frankowiczów. Opinia rzecznika generalnego TSUE.

Kredyt we frankach to naprawdę zakład z bankami

AS: Apel w sprawie powstrzymania eksmisji polskich rodzin na bruk

Kredyty pseudo-frankowe: Niemoc państwa wobec bankowego lobby + relacja z konferencji 15.01.

Dwupartyjny model dominacji na społeczeństwami

[bsa_pro_ad_space id=4]