Ukraina: Wjatrowycz odchodzi i potwierdza: dokonaliśmy rozłamu Ukrainy

0
1192
[bsa_pro_ad_space id=5]

Kresy.pl: Wołodymyr Wjatrowycz udzielił wywiadu portalowi Focus.ua, w którym podsumował swoją dotychczasową działalność na stanowisku szefa ukraińskiego IPN. Wjatrowycz zgodził się z opinią, że swoją polityką historyczną dokonał rozłamu na Ukrainie.

[bsa_pro_ad_space id=8]

W wywiadzie, który ukazał się we wtorek na stronie Focus.ua, Wjatrowycz powtórzył spekulacje pojawiające się już wcześniej, że obóz prezydenta Zełenskiego planuje usunięcie go ze stanowiska szefa UIPN. Ujawnił jednak, że sam zamierzał odejść z zajmowanego stanowiska, chociaż „niekoniecznie w tym roku”. Wjatrowycz umotywował to tym, że udało mu się zrealizować niemal wszystkie planowane sprawy. Z niewykonanych rzeczy wymienił przemianowanie dwóch obwodów – dniepropietrowskiego i kirowogradzkiego, demontaż niektórych pomników z czasów ZSRR, m.in. pomnika Szczorsa w Kijowie, łuku „Przyjaźni narodów” czy sowieckiego herbu na pomniku Ojczyzny-Matki. „Szczerze mówiąc, gdyby sytuacja polityczna się nie zmieniła, opuściłbym Instytut Pamięci Narodowej, by wykorzystać nowe warunki pracy jako historyk i pisać o historii” – stwierdził. W zmienionych warunkach politycznych postanowił jednak startować w wyborach do parlamentu z listy partii Poroszenki.

Gdy Focus spytał Wjatrowycza, co powiedziałby na odchodne tym, którzy uważają, że swoją polityką jeszcze zwiększył podziały na Ukrainie, Wjatrowycz potwierdził, że tak się stało. „Oczywiście, dokonaliśmy rozłamu. Oddzieliliśmy Ukrainę sowiecką od Ukrainy niezależnej a Ukraińców od Małorusów. I tu nie może być kompromisów, gdy zagrożone jest samo istnienie państwa ukraińskiego. Inkluzywność polityki pamięci jest dla mnie kluczowym elementem, ale nie może być kompromisu odnośnie przestępców, sprawców ludobójstwa i propagandystów idei totalitarnych. To tarcza w rękach wolności. Tak powstają demokratyczne, odnoszące sukcesy społeczeństwa, taka też będzie Ukraina” – mówił.

Na sugestię dziennikarzy, że ukraińscy wyborcy odrzucili wyborczy slogan Petra Poroszenki „Armia, język, wiara”, Wjatrowycz zaprezentował jednak mało demokratyczne poglądy. „Nierzadko większość myli się. Większość w swojej kompromisowości nigdy nie działa jako motor pożytecznych zmian społecznych – a zwłaszcza na Ukrainie. Wierzę, że dla Ukrainy możliwe i konieczne jest wykonanie kilku ważnych rzeczy – nawet jeśli nie znajdą poparcia większości.(…) A na Ukrainie wciąż wybieramy między Ukrainą a Rosją. Nie dyskutujemy o tym, jaka powinna być Ukraina, ale dzielimy się na tych, którzy uważają, że Ukraina powinna być, i tych, którzy ją skreślają” – uważa szef UIPN.

Przypomnijmy, że Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji. Kierowany przez niego IPN w odpowiedzi na rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach zablokował prowadzenie na Ukrainie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych polskich specjalistów. W czasie prezydentury Petra Poroszenki Wjatrowycz realizował politykę historyczną, w wyniku której spuścizna skrajnie nacjonalistycznych i ludobójczych organizacji OUN i UPA została usankcjonowana przez ukraińskie państwo. Weterani OUN-UPA, włącznie z tymi, którzy byli skazani za przestępstwa przeciwko ludzkości, otrzymali uprawnienia kombatanckie a elementy symboliki tych organizacji weszły do oficjalnego użycia. Banderowskie zawołanie stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii, a hymn OUN – oficjalnym marszem ukraińskich sił zbrojnych i policji.

Za: Kresy.pl

Fot. Wjatrowycz w otoczeniu weteranów UPA. Źr. Antykor


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

Recenzja: L. Kulińska i C. Partacz, Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Polakach w latach 1939-1945. Ludobójstwo niepotępione.

Stanisław Srokowski “Dramat polskich Kresów, a współczesne problemy polsko-ukraińskie” [WIDEO]

Podróż na Ukrainę A.D. 2016, film amatorski, w tym ślady neobanderyzmu

Zbrodnie ludobójstwa OUN-UPA na Kresach południowo-wschodnich II RP a ideologia melnykowsko-banderowskiego nazizmu

Apel o zerwanie współpracy z tymi ukraińskimi miastami, w których promuje się banderyzm

[bsa_pro_ad_space id=4]