Hongkong: W marszu protestowało ponad milion osób

0
449

Ponad milion osób wyszło w niedzielę na ulice Hongkongu, by zaprotestować przeciwko projektowi zmian w prawie, umożliwiających przekazywanie podejrzanych władzom Chin kontynentalnych – ogłosili w niedzielę wieczorem organizatorzy demonstracji.

Według komentatorów, taka liczba uczestników czyniłaby z niedzielnej demonstracji jeden z największych protestów w historii Hongkongu – dwukrotnie większy niż przeciwko zaostrzeniu przepisów bezpieczeństwa w 2003 roku i większy niż demonstracje z 1989 roku.

Organizatorzy marszu ogłosili, że w proteście wzięło udział 1,03 mln osób. Jeśli te szacunki są prawdziwe, uczestniczył w nim jeden na siedmiu mieszkańców Hongkongu. Według danych hongkońskiej policji w szczytowym momencie demonstrowało 240 tys. osób.

Niedzielny protest podnosi presję na szefową administracji Hongkongu Carrie Lam i jej mocodawców w Pekinie – oceniają komentatorzy. „Ona musi wycofać projekt i ustąpić […] Cały Hongkong jest przeciwko niej” – powiedział poseł Partii Demokratycznej James To do tłumu zgromadzonego przed siedzibą parlamentu i rządu.

Wkrótce odbędzie się głosowanie parlamentarne w sprawie projektu zmian prawa ekstradycyjnego, wniesionego przez lokalny rząd Hongkongu. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, umożliwi przekazywanie podejrzanych w sprawach kryminalnych władzom krajów i regionów, z którymi Hongkong nie miał dotąd umowy ekstradycyjnej.

Angielskojęzyczne media w rękach władzy ChRL czyli China Daily pisze o możliwości zewnętrznej prowokacji, nie precyzując z jakiego kierunku ta prowokacja miałaby nastąpić. O tym donosi m.in. Forsal.

Za: naszdziennik.pl, PAP