Ambasadorowie Polski i Izraela zaprotestowali przeciw pomnikowi zbrodniarza z UPA

0
878
[bsa_pro_ad_space id=5]

Ambasadorowie Polski i Izraela w Kijowie napisali wspólny list do mera d. Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwska), w którym wyrazili protest przeciwko wzniesieniu w tym mieście pomnika głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza. Merowi przypomniano, że Szuchewycz jest odpowiedzialny za tragiczną śmierć dziesiątków tysięcy Polaków i Żydów.

[bsa_pro_ad_space id=8]

List napisany w języku angielskim, podpisany przez ambasadora RP Bartosza Cichockiego i ambasadora Izraela Joela Liona, został zamieszczony w poniedziałek na twitterowym koncie polskiej ambasady w Kijowie. Dyplomaci zauważyli, że pomnik został odsłonięty przez miejskie władze a mer Iwano-Frankiwska Rusłan Marcinkiw nazwał Szuchewycza „wielką postacią” i zachęcał dzieci obecne na uroczystości do cieszenia się widokiem pomnika.

„Tym listem korzystamy z okazji, by zaprotestować przeciw Pańskiej decyzji i pragniemy przypomnieć dzieciom z Iwano-Frankiwska, ich rodzicom i dziadkom, że Roman Szuchewycz był osobiście odpowiedzialny za odebranie życia dziesiątkom tysięcy im podobnych – przy pomocy kul, ognia, gwałtu, tortur i innych bestialskich metod – tylko dlatego, że modlili się do Boga po polsku lub po hebrajsku.” – napisali ambasadorowie.

Dyplomaci przypomnieli też Rusłanowi Marcinkiwowi, że ocaleni z masakr przeprowadzanych przez podkomendnych Szuchewycza wciąż żyją na Ukrainie, w Polsce i w Izraelu, a wielu z nich ocalało dzięki pomocy ukraińskich sąsiadów. „Jesteśmy pewni, że uczniów szkół w Iwano-Frankiwsku powinno zachęcać się do poznania ich historii” – stwierdzili ambasadorowie Polski i Izraela dodając, że są gotowi do wspierania różnych działań, w tym podróży, które pozwolą ukraińskim uczniom na „odkrycie prawdziwej historii polsko-żydowsko-ukraińskiego dziedzictwa”.

Jak pisaliśmy, odsłonięcie pomnika Romana Szuchewycza w d. Stanisławowie odbyło się 24. maja br. W uroczystości wzięli udział m.in. wywodzący się z nacjonalistycznej partii Swoboda mer Iwano-Frankiwska Rusłan Marcinkiw, szef Swobody Ołeh Tiahnybok, weterani UPA, przedstawiciele duchowieństwa i uczniowie. Po odsłonięciu pomnik został poświęcony przez duchownych, którzy odprawili także krótkie nabożeństwo. Z publikacji lokalnych mediów wynikało, że wzniesienie pomnika było inicjatywą władz miasta.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Historycy spierają się o zakres jego odpowiedzialności za ludobójstwo na Wołyniu. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był żołnierzem batalionu Nachtigall, który dokonał co najmniej dwóch pogromów Żydów, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador RP w Kijowie protestuje przeciw gloryfikowaniu Bandery w ukraińskiej telewizji [DOKUMENT]

Za: Kresy.pl

[bsa_pro_ad_space id=4]