WHO: Uzależnienie od gier trafia na światową listę chorób [ICD-11]

0
251

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podjęła decyzję, dzięki której uzależnienie od gier zostanie wpisane na listę chorób. Ma się to stać 1 stycznia 2022 roku. ‘Gaming disorder’ – jak ją nazwano, zostanie zapisana w dokumencie o nazwie ICD-11.

Według definicji WHO uzależnienie od gier wideo [gaming disorder] to typ stałych lub powtarzających się zachowań związanych z grami wideo, zarówno online (np. przez internet), jak i offline charakteryzujący się zaburzoną kontrolą nad graniem (np. jego częstotliwością, intensywnością, długością, kontekstem oraz rozpoczęciem i zakończeniem rozgrywki). Osoby uzależnione przedkładają gry nad inne aktywności i nie rezygnują z nich nawet wtedy, gdy wiąże się to z nieprzyjemnymi konsekwencjami (utratą pracy, pieniędzy czy zdrowia).

Uznanie uzależnienia od gier za chorobę oznacza, że kraje członkowskie WHO będą musiały zwrócić uwagę na ten problem i odpowiednio dostosować do niego swoją służbę zdrowia. Muszą też zacząć przekazywać do Światowej Organizacji Zdrowia informacje dotyczące zdrowia obywateli, także w kontekście tego właśnie zaburzenia.

Według statystyki w Polsce gra prawie 16 milionów osób. W tym rankingu zajmujemy drugie miejsce w Europie i 23. na świecie. Około 15 procent graczy jest uzależnionych od gier i internetu.

Za: DoRzeczy.pl, chip.pl