Skandaliczna uchwała opolskiego sejmiku: powstańców śląskich zrównano z członkami niemieckich bojówek

0
2182
[bsa_pro_ad_space id=5]

Kresy.pl: Radni Sejmiku Województwa Opolskiego przyjęli skandaliczną rezolucję, rzekomo upamiętniającą Powstania Śląskie. W kuriozalny sposób zrównano obie strony konfliktu, przyznając zarówno powstańcom, jak i zbrodniarzom z niemieckich freikorpsów i szowinistycznej organizacji Selbschutz Oberschlesien takie samo prawo do upamiętnienia.

[bsa_pro_ad_space id=8]

W środę na kwietniowej sesji sejmiku województwa opolskiego radni przyjęli rezolucję, która w założeniu miała upamiętniać rocznicę powstań śląskich. W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu I powstania śląskiego.

„Sejmik Województwa Opolskiego nawiązując do 100. rocznic związanych z upamiętnieniami Powstań Śląskich w kolejnych latach 2019, 2020 oraz 2021 oddaje hołd powstańcom, walczącym o przyłączenie Górnego Śląska do nowopowstałej Polski” – napisano na wstępie rezolucji. Dalej jednak, w duchu narracji o tzw. „śląskiej wojnie domowej”, zasadniczo upamiętniono zwolenników Niemiec, z którymi powstańcy walczyli, i inaczej niż w pierwszej części podkreślając, że byli Ślązakami:

„Pamiętamy też, że naprzeciw powstańcom stanęli ci Ślązacy, którzy czując się Niemcami optowali za pozostaniem ich ziemi w granicach Niemiec. Niejednokrotnie rodziny żyjące na tej ziemi w bolesny sposób doświadczały tragicznych przeżyć tamtego czasu, gdzie brat stawał przeciwko bratu”.

„W duchu chrześcijańskiej tradycji i polsko-niemieckiego pojednania pragniemy oddać cześć wszystkim Ślązakom poległym w tym konflikcie. Wydarzenia sprzed 100 lat zmieniły bieg historii, a część Górnego Śląska po zmianie granicy znalazła się w granicach odrodzonego Państwa Polskiego” – czytamy w treści rezolucji. W dalszej części wezwano prezydenta i rząd do wsparcia starań na rzecz odnowienia Pomnika Czynu Powstańczego i amfiteatru na Górze Św. Anny. Zaapelowano też, by zrobić to tak, by w 100. rocznicę wybuchu pierwszego z trzech powstań śląskich miejsce to „w godny sposób czciło, ale też informowało o tej niełatwej historii naszej ziemi w duchu słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II na tej górze: <<że ziemia ta wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania>>”.

Uwagi do treści rezolucji zgłosili radni PiS, którzy zaznaczyli, że przeciwstawia ona sobie tożsamość śląską i polską i w związku z tym i innymi wątpliwościami zaproponowali, żeby nie przyjmować dokumentu w takim kształcie. Jednak przewodniczący sejmiku Rafał Bartek zdecydował, że w związku z wcześniej przyjętym porządkiem obrad głosowanie się odbędzie. Za przyjęciem rezolucji było 18 radnych z Koalicji Obywatelskiej, PSL i Mniejszości Niemieckiej. 6 radnych PiS w tej sytuacji wstrzymało się od głosu.

Rezolucję skrytykował Grzegorz Flerianowicz, prezes Stowarzyszenia Biało-Czerwone Opole. „Skandaliczna rezolucja opolskiego Sejmiku Wojewódzkiego o zrównaniu powstańców z walczącym o dalszą germanizację Śląska bojownikami Freikorpsów i Selbschutz Oberschlesien” – napisał na Twitterze.

Z kolei Koalicja Polski Śląsk w oświadczeniu określiło tę rezolucję mianem „skandalicznej”.

„Radni Sejmiku Województwa Opolskiego przyjęli Rezolucję, która ma rzekomo upamiętniać Powstania Śląskie. Tymczasem w treści tej kuriozalnej uchwały powstańcy śląscy wspomniani zostali zaledwie 1 (słownie: jeden) raz. Znacznie więcej uwagi poświęcono tym nielicznym mieszkańcom naszej ziemi, którzy wystąpili z bronią w ręku przeciwko Górnoślązakom, walczącym o wolność Śląska i przyłączenie go do Polski” czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na portalu społecznościowym.

Polski Śląsk podkreśla, że rezolucja sejmiku woj. opolskiego „dokonuje moralnie nieuprawnionego zrównania dwóch stron konfliktu i uczestnikom obu stron przyznaje takie samo prawo do dobrej pamięci”.

Przeczytaj też na kresy.pl: Śląski historyk o kpinach szefa RAŚ z Powstań Śląskich: To był nasz triumf, a ich klęska

„Szczególnie oburzające jest obłudne posłużenie się autorytetem Św. Jana Pawła II do zilustrowania tej manipulacji” – zaznaczono. Autorom rezolucji i radnym, którzy za nią głosowali, przypominamy, że właśnie – w imieniu Województwa Opolskiego – oddali hołd zbrodniarzom z niemieckich freikorpsów i szowinistycznej organizacji Selbschutz Oberschlesien, których członkowie mają na sumieniu zamordowanie co najmniej kilku tysięcy Górnoślązaków”.

Przypadek sejmiku woj. opolskiego nie jest pierwszym tego rodzaju. Przypomnijmy, że w kwietniu 2016 roku, radni Sejmiku Śląskiego przyjęli rewizjonistyczną rezolucję ws. 95 rocznicy wybuchu III powstania śląskiego – zgodnie z narracją ślązakowską, w tym RAŚ, zrównano w niej bowiem powstańców śląskich z niemieckimi bojówkarzami z Selbstschutz Oberschlesien oraz Freikorps Oberland.

Opolskie.pl / facebook.com / Kresy.pl


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE:

O POWSTANIACH ŚLĄSKICH NA BLOGU

Prof. Franciszek Marek, “Wkład Śląska w dorobek polskiej kultury ogólnonarodowej” [WIDEO]

“Przywrócić polską pamięć Śląska”. Piotr Spyra dla kresy.pl o kampanii #Śląskapamięć.pl

W walce o Wielkopolskę i Śląsk. Działalność niepodległościowa Wojciecha Korfantego (cz. 1)

[bsa_pro_ad_space id=4]