Jak to dobrze, że w Polsce glifosat nie szkodzi… Roundup nie będzie zakazany w Polsce. Występuje w 83 preparatach.

0
2840

Ministerstwo Rolnictwa nie zamierza zakazywać sprzedaży preparatu Roundup w Polsce. Tego samego, który zdaniem sądu w San Francisco, przyczynił się do rozwoju choroby nowotworowej u obywatela USA.

Gdy w mediach pojawiły się informacje o wyroku, który nakazał niemieckiemu Bayerowi wypłatę 80 mln dol. odszkodowania Edwinowi Hardemanowi za wywołanie choroby nowotworowej, zapytaliśmy resort rolnictwa o kroki, które zamierza podjąć.

W końcu Roundup produkowany przez koncern jest dostępny także w Polsce, a według ławy przysięgłych, główny składnik preparatu – glifosat – odpowiadał za rozwój choroby. „W chwili obecnej Ministerstwo nie planuje wprowadzać dalszych ograniczeń stosowania tych preparatów” – przeczytaliśmy w odpowiedzi. „Dalszych”, ponieważ glifosatu nie można stosować na terenach publicznie dostępnych, czyli w parkach i ogrodach publicznych, na terenach sportowych, rekreacyjnych, szkół, przedszkoli, żłobków oraz placówek opieki zdrowotnej.

Preparatów„, gdyż glifosat występuje w 83 środkach chwastobójczych dopuszczonych do stosowania w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa zapewniło nas także, że po uwzględnieniu ograniczenia miejsca, stosowanie glifisatu jest bezpieczne. Co potwierdziły badania naukowe.

Dariusz Mamiński z biura prasowego resortu zaznaczył, że

„w odróżnieniu od ww. wyroku, wydanego przez ławę przysięgłych, podstawą tej decyzji były najnowsze dane naukowe i analizy ekspertów, w tym opinia z dn. 15 marca 2017 r. Komitetu ds. Oceny Ryzyka Agencji Europejskiej Agencji Chemicznej”.

Za: money.pl