Archeolodzy odkryli pracownię krzemieniarską neandertalczyków na Śląsku. Ma ok. 60 tys. lat

0
644

Kilkanaście tysięcy produktów obróbki kamienia znaleziono w Pietraszynie na Śląsku. Jak twierdzą naukowcy swoje narzędzia wyrabiał tam najbliższy spośród prehistorycznych ludzi krewniak człowieka współczesnego.

„Na brzegu rzeki w Pietraszynie odkryliśmy niespotykaną liczbę wyrobów krzemiennych – aż 17 tys. – porzuconych jakieś 60 tys. lat temu przez neandertalczyków” – PAP cytuje dr hab. Andrzeja Wiśniewskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec pracuje na tym stanowisku od zeszłego roku razem z archeologami z niemieckiego Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku. O wadze odkrycia świadczy to, że odkryte przez nich stanowisko to największa pracownia kamieniarska ujawniona w Europie Środkowej, która nie mieści się w jaskini.

W dodatku tak duże nagromadzenie narzędzie kamiennych wytwarzanych przez neandertalczyków odkrywano dotychczas na stanowiskach ze znacznie młodszych czasów, najwcześniej sprzed 40 tys. lat. Dotychczas naukowcy uważali, że neandertalczycy w Europie Środkowej nie zatrzymywali się na dłużej poza jaskiniami. „Znaleziska z Pietraszyna całkowicie przeczą dawnej wizji wykorzystywania terenów otwartych przez neandertalczyków. Wygląda na to, że w tym miejscu pewna społeczność przebywała dłużej, o czym świadczy duża liczba odkrytych zabytków. Oprócz nich wokół znajdowały się też szczątki kości mamuta, nosorożca i konia” – mówi dr hab. Wiśniewski.

Narzędzi i odpadków jest w Pietraszynie tak dużo, że naukowcy byli w stanie prześledzić pracę neandertalczyka od pierwszego uderzenia w kamień po gotowe narzędzie. Archeolodzy ustalili, że narzędzia wykonywało w tym miejscu kilka osobników. „Neandertalczycy wykonywali w tym miejscu bardzo niewiele typów narzędzi, co wskazuje, że działania te były uzgodnione społecznie i stosowane do nadrzędnych celów – zapewne część z produktów służyła do cięcia mięsa. Dowodem na to są szczątki zwierząt odkryte tuż obok nich” – podkreśla naukowiec. Odpadków powstających w czasie produkcji było znacznie więcej niż samych narzędzi co oznacza, że narzędzia te znalazły swoich nabywców, którzy zabrali je w inne miejsca.

Według archeologa badania jakie prowadzi dają kolejny dowód na to, że neandertalczycy mieli kulturę i organizację społeczną podobną do tej „jaką odznaczał się człowiek współczesny anatomicznie, który przybył na te tereny wiele tysiącleci później”. Jak przypomina – „Tylko w ostatniej dekadzie naukowcy dostarczyli wielu dowodów, wskazujących na to, że neandertalczycy wykorzystywali symbole pozostawiając na ścianach jaskiń zagadkowe znaki oraz wykonywali ozdoby. Zapewne niekiedy chowali zmarłych, używali i utrzymywali ogień oraz wznosili proste konstrukcje architektoniczne, nie mówiąc już o tym, że mieli bardzo zróżnicowaną dietę, podobnie jak równolegle żyjący z nimi przedstawiciele naszego gatunku”.

Neandertalczycy (homo neanderthalensis) to najbliższy krewniak człowieka współczesnego. Prawdopodobnie nie jest naszym bezpośrednim przodkiem, lecz raczej innym gatunkiem człowieka, choć daleko idące podobieństwa oraz zdolność krzyżowania się między homo neanderthalensis i homo sapiens skłaniają niektórych naukowców do traktowania neandertalczyka jako podgatunku człowieka rozumnego. Neandertalczycy pojawili się około 400 tys. lat temu w Europie skąd rozprzestrzenili się do Azji. Wyginęli około 24.5 tys. lat temu. Wcześniej przez kilkadziesiąt tysięcy lat współwystępowali obok człowieka współczesnego.

naukawpolsce.pap.pl / kresy.pl