Ukraina ogranicza import bydła z Polski

0
716

Ze względu na wykrycie w Polsce „atypowego przypadku BSE”, Ukraina wprowadziła ograniczenia ws. importu bydła z Polski. Dotyczy to także pochodzących od niego produktów i surowców.

Jak poinformował w środę Główny Inspektorat Weterynarii, w związku z wykryciem „atypowego przypadku BSE” w województwie dolnośląskim, Ukraina wprowadziła ograniczenia ws. importu z Polski bydła, jak również pochodzących od niego produktów oraz surowców.

„W dn. 25 lutego 2019 r. Ambasada RP w Kijowie przekazała do Głównego Inspektoratu Weterynarii decyzję władz Ukrainy z dn. 15 lutego 2019 r. dotyczącą wprowadzenia ograniczeń importowych dla Polski, w związku z wykryciem atypowego przypadku BSE w województwie dolnośląskim” – napisano w komunikacie.

Z zakazu importu wyłączone zostały m.in.: mleko i produkty mleczne, jak również bydlęce nasienie i embriony uzyskane IN VIVO, a także skóry i skórki, żelatyna i kolagen wyprodukowane ze skór i skórek. Ponadto wyłączono też tłuszcz, mięso oddzielone od kości, pochodzące z mięśni szkieletowych (oprócz mięsa mechanicznie oddzielonego od kości), podroby, uznane za nadające się do spożycia przez ludzi.

Jak poinformowano w komunikacie, GIW zwróci się do strony ukraińskiej z wnioskiem o zniesienie restrykcji. Argumentuje, że „wystąpienie atypowego przypadku gąbczastej encefalopatii bydła nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby”.

Jak informuje PAP, na początku lutego br. Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie przypadku formy atypowej BSE (tzw. choroby szalonych krów – PAP) w Polsce. Wykryto go u krowy z hodowli w Mirsku w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku. Zakażona BSE krowa została zabita i zutylizowana.

PAP/ RIRM / Kresy.pl