Wieści ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Powstanie tam kolejny kościół katolicki

0
888
[bsa_pro_ad_space id=5]

Około miliona katolików w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miało dotychczas do dyspozycji trzy kościoły, ale 30 grudnia 2018 roku położono kamień węgielny pod czwartą świątynię. Stanie ona w mieście Ruwais w północno-zachodniej części kraju i będzie przeznaczona dla robotników pracujących przy instalacjach naftowych.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Chrześcijanie w ZEA są w niemal stu procentach migrantami przybywającymi do tego kraju do pracy. Pracownicy zagraniczni stanowią zdecydowaną większość mieszkańców tego 9-milionowego kraju. Pełnoprawnych obywateli jest zaledwie milion.

 – Trudno jest mówić o dialogu w społeczeństwie, w którym my, wszyscy obcokrajowcy, jesteśmy traktowani jak obywatele drugiej kategorii, a chrześcijanie muszą zaakceptować istniejącą tu asymetrię w stosunku do naszego muzułmańskiego partnera – tak o sytuacji miejscowych chrześcijan wypowiedział się wikariusz apostolski Arabii Południowej bp Paul Hinder. Na początku lutego przybędzie do ZEA papież Franciszek.

 Położenie chrześcijan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie jest łatwe. Ich praca jest niepewna, są ubodzy i żyją w wielotysięcznych obozach pracy a także doświadczają wielu trudności wynikających z faktu, że nie są obywatelami tego kraju.

A jednak, jak wyznaje bp Hinder, ich wiara jest dla niego samego zaskoczeniem i źródłem otuchy. – Niekiedy mówię im: ja jestem waszym pasterzem, ale również wy, dając swój przykład, jesteście pasterzem dla mnie – wskazał 76-letni kapucyński misjonarz ze Szwajcarii, któremu podlegają katolicy w trzech krajach Południa Półwyspu Arabskiego: Omanie, Jemenie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 – Jest to Kościół ludzi ubogich, ale bardzo dynamiczny i zróżnicowany – dodał wikariusz apostolski.

 KAI TK / pch24.pl

Fot.: Reuters

[bsa_pro_ad_space id=4]