Orszak Trzech Króli – największe jasełka na świecie. Na ulice Polski wyjdziemy w 751 miejscowościach.

0
244

W tym roku świętować będą z nami aż 751 miejscowości w Polsce oraz 22 za granicą (w 13 państwach)! W ubiegłym roku, w kraju, były to 644 miejscowości.

Dołączyło do nas wiele dużych miast, takich jak np. Łódź. Ale też niewielkie miejscowości, koła gospodyń lub stowarzyszenia, które tak samo jak inni chcą świętować razem i cieszyć się wspólnym kolędowaniem! Dziękujemy, że jesteście z nami i tworzycie na nowo tradycję!

W tym roku, z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, przejdziemy pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”. W orszakowym scenariuszu znajdziemy wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, rozpoznamy tytuły jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi.

WSZYSTKIE MIEJSCOWOŚCI – LINK.
Za: orszak.org

Orszak Trzech Króli 2019 – świat

Orszak odbędzie się niemal na każdym kontynencie – Afryka, Ameryka Północna i Południowa, Azja oraz Europa. Przejdzie ulicami 22 miejscowości w 13 krajach. W każdej z nich będzie miał swój niepowtarzalny klimat i wspólną ideę – wspólne świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego.

Organizatorzy otrzymali rekwizyty, które wykorzystają podczas Orszaku. Część z nich została wysłana kurierem, np. do Afryki wysłaliśmy 60 kg koron, a trochę mniej do Wielkiej Brytanii. Niektóre paczki zostały odebrane z naszego biura – część organizatorów zagranicznych Orszaków, to polscy misjonarze i misjonarki, którzy w okresie okołoświątecznym przyjeżdżają do kraju. Dzięki temu możemy poznać ich osobiście.

Spośród rekwizytów największym zainteresowaniem cieszyły się, oczywiście, korony. Ale też sztandary, chorągiewki, balony i nalepki dla uczestników Orszaku. Wysłaliśmy również śpiewniki – przede wszystkim w języku polskim, ale także w rumuńskim i ukraińskim.

Kolejny raz Orszak przejdzie ulicami:

– Bukaresztu (Rumunia),

– Burhinyi (Kongo),

– Chicago (Stany Zjednoczone),

– Eastbourne i kilku londyńskich parafii (Wielka Brytania),

– Kibeho, Kigali i Masaki (Rwanda),

– Monachium (Niemcy),

– Weissenkirchen in der Wachau (Austria),

– Żytomierza i Kamienia Podolskiego (Ukraina).

Odbędzie się również w kilku nowych miejscowościach:

– Betlejem (Palestyna),

– Cochabamba, Montero i Sukre (Boliwia),

– Fastiw i Zabłotów (Ukraina),

– Kapszagaj (Kazachstan),

– Lyon (Francja),

– Sződliget (Węgry),

– Vils (Austria).

Z dużym rozmachem Orszak jest przygotowywany we Francji – organizuje go parafia w Lyonie, ale barwne orszaki wyruszą, nawet w czterokilometrową drogę, z trzech różnych miejsc (Chasselay, Civrieux d’Azergues et Marcilly i Chazay), by spotkać się w Lissieu przed dużym żłóbkiem, który został przygotowany specjalnie na tę okazję. W podobnym stylu przygodę z Orszakiem rozpoczynają Węgrzy. W Betlejem Orszak odbędzie się w kameralnym gronie w Domu Pokoju – sierocińcu prowadzonym przez polskie siostry elżbietanki.

W większości miejscowości Orszak odbędzie się 6 stycznia lub w bliskiej okolicy uroczystości Objawienia Pańskiego. W Rwandzie odbędzie się pod koniec stycznia, ponieważ wtedy kończą się wakacje.