Po I turze wyborów samorządowych – komentarze z Włocławka [M. Maciak] i Przemyśla [kandydat Kukiz’15 Wojciech Bakun i atak na niego]

0
1130
[bsa_pro_ad_space id=5]

Dajemy naszym czytelnikom dwa przykłady miast w Polsce, gdzie toczyła się walka nie tylko między dwoma głównymi partiami, które podzieliły Polaków (PO <-> PiS), ale tam, gdzie startowali kandydaci niezależni.

[bsa_pro_ad_space id=8]

We Włocławku p. Maciej Maciak, redaktor CW24.tv kandydował w wyborach na prezydenta i do rady miasta. Dzieli się poniżej swoimi przemyśleniami.

Natomiast w Przemyślu Wojciech Bakun, kandydat Kukiz ’15 uzyskał wynik ponad 41% i obecnie partia rządząca PiS robi wszystko, aby nie wygrał w II turze. Pojawiła się nieoczekiwana koalicja PiS, szefowej Telewizji Biełsat Agnieszki Romaszewskiej-Guzy i szefa Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tymy w ataku na kandydata Kukiz’15.

 1. WłocławekMaciej Maciak, który uzyskał 4. wynik w wyborach na prezydenta miasta, uzyskując 6 085 głosów, opowiada o:

  • systemie „liczenia” (czyt. dodawania) głosów tzw. metodą D’Hondta, która umożliwia, że osoby o mniejszej liczbie głosów dostają się do rady miasta, a osoby, które otrzymały więcej głosów do samorządów do rady nie wchodzą [zob. rys:  9,44% we Włocławku nie starczyło, aby wejść do rady miasta],
  • wojnie Platformy z PiSem, po co ona jest, jak we Włocławku w ostatnim tygodniu kampanii pojawili się byli ministrowie, ważni ludzi na czele z prezydentem Andrzejem Dudą [mobilizacja elektoratu Platformy] i Grzegorzem Schetyną [„wrogiem jest PiS” = mobilizacja negatywna niezdecydowanych na PiS], byle tylko w II turze wystąpiło 2 kandydatów PO i PiS, co się zresztą udało – rozmowa z Maciejem Maciakiem poniżej.

Po I turze wyborów samorządowych - komentarze z Włocławka [M. Maciak] i Przemyśla [kandydat Kukiz'15 Wojciech Bakun i atak na niego] M Maciak Wloclawek

 

2. Przemyśl – jak donoszą kresy.pl przed II turą, Szefowa Telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy i szef Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma wyrazili oburzenie głosowaniem mieszkańców Przemyśla w wyborach samorządowych. Nie spodobało im się, że prezydentem miasta może zostać poseł Wojciech Bakun z Kukiz’15, a także wybór na radnych dra hab. Andrzeja Zapałowskiego i Mirosława Majkowskiego.

W piątek szefowa TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy wyraziła na portalu społecznościowym swoje niezadowolenie z głosowania mieszkańców Przemyśla w wyborach samorządowych. Oburzyło ją zwycięstwo posła Wojciecha Bakuna, kandydata Kukiz’15, w pierwszej turze wyborów na prezydenta Przemyśla. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem PiS. Romaszewska krytycznie skomentowała też uzyskanie mandatów radnych Przemyśla przez dwóch kandydatów Kukiz’15. Chodzi o dra hab. Andrzeja Zapałowskiego, historyka i eksperta ds. geopolityki i bezpieczeństwa, a także Mirosława Majkowskiego, znanego przemyskiego działacza patriotycznego i rekonstruktora historycznego.

Zobacz więcej na Kresy.pl:

Romaszewska i Tyma oburzeni zwycięstwem kandydatów Kukiz’15 w Przemyślu

[bsa_pro_ad_space id=4]