Szczepienia: Projekt o dobrowolności szczepień do dalszej pracy w sejmowych komisjach. Zapis debaty [WIDEO]

0
1046
[bsa_pro_ad_space id=5]

Sejmowa Komisja Zdrowia oraz Komisja Polityki Społecznej i Rodziny będą dalej pracowały nad obywatelskim projektem, który wprowadza dobrowolność szczepień ochronnych – zdecydowali dziś posłowie.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Za procedowaniem w komisjach głosowało 252 posłów, 158 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku PO o odrzucenie projektu.

Inicjatorem nowelizacji ustawy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Pod projektem podpisało się ponad 121 tys. obywateli.

Justyna Socha, pełnomocnik komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, wyraziła zadowolenie z faktu, że posłowie dali szanse na prowadzenie debaty ws. szczepień.

Przyszliśmy do Sejmu w imieniu obywateli poszkodowanych przez przymus i powikłania szczepień, niepożądane odczyny poszczepienne. Jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzami i naukowcami, którzy również popierają potrzebę dialogu i debaty na temat zmian, jakie przewiduje projekt. Kolejny raz podkreślam, nie jest on antyszczepionkowy. Szczepienia nadal mają być refundowane, jak to jest w 20 krajach Europy – powiedziała Justyna Socha.

Projekt zakłada możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci.

Z danych publikowanych w biuletynach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny i Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że liczba niezaszczepionych dzieci i młodzieży do 19 roku życia (niezależnie od powodów niezaszczepienia) w ostatnich latach znacznie wzrosła.

I tak: w 2010 roku odnotowano 3.437 odmów, w 2011 roku – 4.689, w 2012 roku – 5.340, w 2013 roku – 7.248. W 2014 roku zarejestrowano już 12.681 odmów, w 2015 roku – 16.689, w 2016 roku – 23.147, natomiast w 2017 było ich już 30.089.

Justyna Socha poruszyła w swoim wystąpieniu stan zdrowia polskich dzieci:

A czy polskie dzieci są zdrowe?

Stan zdrowia polskich dzieci jest coraz gorszy. Statystyki PZH i GUS potwierdzają wzrost liczby hospitalizacji (u często szczepionych niemowląt o 52% w ciągu ostatnich 10 lat, u starszych dzieci o 30%). Według opinii Biura Analiz Sejmowych co czwarte dziecko jest chore przewlekle. MZ na podstawie danych NFZ podaje, że liczba przypadków autyzmu wzrosła o 350% przez ostatnie 9 lat.

Badania wstępne dotyczące bezpieczeństwa przeprowadzane przez producentów szczepionek zazwyczaj koncentrują się na okresie 15-30 dni bezpośrednio po szczepieniu. Nie publikują badań długoterminowego wpływu szczepień na zdrowie dzieci. W ciągu ostatnich 30 lat liczba szczepionek wzrosła trzykrotnie, a jednocześnie wzrosło rozpowszechnienie przewlekłych chorób i zaburzeń neurodegeracyjnych u dzieci.

Obecnie coraz większa rzesza lekarzy i naukowców postuluje o przeprowadzenie rzetelnych badań wpływu szczepionek na zdrowie dzieci. Dwóch amerykańskich profesorów epidemiologii opublikowało w zeszłym roku badanie pt. „Pilotażowe badanie porównawcze zdrowia szczepionych i nieszczepionych amerykańskich dzieci w wieku 6 do 12 lat”

WYNIKI. Dzieci szczepione:

30 razy częściej chorowały na alergiczne katary,
22 razy częściej stosowały leki na alergie,
3 razy częściej występowały zmiany skórne alergiczne
5 razy częściej były upośledzone umysłowo i miały trudności w nauce,
4,2 razy częściej na ADHD i autyzm,
4 razy częściej cierpiały na choroby neurorozwojowe,
4 razy częściej chorowały na zapalenie ucha środkowego
6 razy częściej chorują na zapalenie płuc,
4 razy większe ryzyko zdiagnozowania choroby przewlekłej szczepienia u wcześniaków wiązały się ze zdecydowanie częstszym występowaniem zaburzeń neurorozwojowych.

Wnioski: konieczność dalszych badań dzieci szczepionych i nieszczepionych celem oceny:

1. efektów odległych szczepień skumulowanych
2. efektów szczepień w zależności od wieku i stanu zdrowia dziecka
3. sumarycznej liczby szczepień podawanych dziecku w jednym czasie
4. wpływu innych składników szczepionek na stan zdrowia dzieci
5. mechanizmów uszkodzeń wywołanych szczepieniami

Również polscy badacze przeprowadzili podobne porównanie zyskując równie alarmujące wyniki.

A tymczasem brak bilansu korzyści i ryzyka dla poszczególnych szczepionek oraz całego programu szczepień.

Ile zatem budżet państwa polskiego kosztują powikłania szczepień?

Nie ma odpowiedzi.

Fragment końcowy wystąpienia Justyny Sochy w Sejmie:

 

PRZYDATNE LINKI NA TEMAT TOCZĄCEJ SIĘ DEBATY:

  1. Warto wysłuchać całości: debata w Sejmie (ponad 2 godz.) przed skierowaniem projektu obywatelskiego do komisji. https://youtu.be/-VrSyLc9_uk
  2. Projekt zmiany ustawy z uzasadnieniem – LINK
  3. Pełny tekst wystąpienia w Sejmie Justyny Sochy (w Sejmie było dane jedynie 20 min) LINK
  4. Stanowisko Krajowego Konsultanta w dziedzinie Zdrowia Publicznego ws. obowiązku szczepień – LINK
  5. Strona amerykańska z wiadomościami na temat szczepień, z dostępnymi linkami do najnowszych badań naukowych – LINK


 

“Jedność Narodu” ws. szczepień: Dobro pacjenta – a nie zysk – najważniejszym celem w medycynie

[bsa_pro_ad_space id=4]