15 minut na ruch. Może warto wprowadzić inicjatywę Daily Mile także w Polsce?

0
647

Wszyscy wiedzą, że ruch to zdrowie. Choć badania wskazują, że liczba dzieci z nadwagą i otyłością niestety dramatycznie wzrosła w ostatnich latach. Brak ruchu i zbyt długie siedzenie przy komputerze, czy przed telewizorem to tylko niektóre powody. Warto pamiętać, że dzieci z nadwagą są bardziej zagrożone cukrzycą, udarami i chorobami serca w późniejszych latach, więc ma to bezpośredni wpływ zarówno na jakość ich życia, jak i na potencjalną długość życia.

Czym jest Daily Mile?  To inicjatywa, w której chodzi o to, by dzieci miały możliwość każdego dnia przez 15 minut aktywnie wypocząć na świeżym powietrzu od lekcji  w szkole. Obecnie odbywa się w 3600 szkołach podstawowych każdego dnia w 35 krajach na całym świecie. Dzieci biorą udział w zajęciach poza domem w normalnym czasie lekcyjnym. W tym czasie mogą biegać, skakać, bawić się w berka lub chodzić po placu zabaw przez 15 minut. Ważne, by były w ruchu. Chodzi o to, by codziennie pokonały milę.

Inicjatywa został opracowana sześć lat temu przez St Ninians Primary School w Stirling w środkowej Szkocji, po tym jak dzieci i nauczyciele poczuli, że uczniowie muszą więcej się ruszać.

Wiele szkół szybko zdało sobie sprawę, że Daily Mile ma sens. Inicjatywa zaczęła się rozprzestrzeniać poprzez Szkocję, Anglię, od USA po Zjednoczone Emiraty Arabskie, od Nepalu po Australię. Każda szkoła może przyłączyć się do akcji. Może warto wprowadzić Daily Mile także w polskich szkołach?

Za: gosc.pl

Fot. Pixabay