USA – Izrael – Syria – Iran: Kryzys zagrażający pokojowi na świecie

0
1193
[bsa_pro_ad_space id=5]

USA - Izrael - Syria - Iran: Kryzys zagrażający pokojowi na świecie usa iran fot thegreatmiddleeast com

[bsa_pro_ad_space id=8]

Fot. thegreatmiddleeast.com

Duży błąd Trumpa, 9 maja 2018

Decyzja amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o zerwaniu porozumienia nuklearnego z Iranem spotkała się w jego kraju ze sporą krytyką, między innymi ze strony środowisk konserwatywnych. Od dłuższego czasu patrzą one sceptycznie na politykę zagraniczną Białego Domu, a samą umowę z Teheranem uważają za najlepszego gwaranta stabilności na Bliskim Wschodzie.

Trump podczas wtorkowej konferencji prasowej wyglądał na bardzo zadowolonego z siebie, ponieważ jak sam stwierdził, jego decyzja potwierdza dotrzymywanie przez niego przedwyborczych obietnic. Gospodarz Białego Domu od początku swojej prezydentury krytykował bowiem porozumienie wynegocjowane przez Baracka Obamę, jednak dopiero teraz zdecydował się na cofnięcie postanowień swojego poprzednika. Amerykański prezydent podkreślił przy tym, że nie tworzy żadnego sztucznego zagrożenia, natomiast do podjęcia takiej decyzji skłoniła go między innymi ubiegłotygodniowa prezentacja izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, gdzie przekonywał o rzekomo wciąż trwającej budowie broni atomowej przez Iran.

(Więcej na Kresy.pl LINK)W parlamencie Iranu przy okrzykach „Śmierć Ameryce!” spalono amerykańską flagę [WIDEO], 9 maja 2018

„Ciało Trumpa zamieni się w proch i stanie się pożywką dla robaków” – ogłosił ajatollah Chamenei w reakcji na wycofanie się USA z umowy JCPOA a irańscy parlamentarzyści spalili amerykańską flagę.

Grupa irańskich deputowanych wykrzykując hasło „śmierć Ameryce!”, spaliła w środę na parlamentarnej trybunie flagę USA. – podaje agencja AP. Spalono także kartkę papieru mającą symbolizować umowę JPCOA ograniczającą irański program atomowy w zamian za zniesienie sankcji.

Więcej na Kresy.pl (LINK)Beinart: Bolton i Netanjahu podważali sensowność inspekcji rozbrojeniowych w Iraku w 2003. 9 maja 2018

Publicysta miesięcznika „The Atlantic”, Peter Beinart, przypomina, że premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa, John Bolton, w 2003 roku posługiwali się podobną retoryką w stosunku Iraku jaką obecnie posługują się wobec Iranu.

W swoim tekście Beinart zwraca uwagę na podobieństwa między okresem poprzedzającym inwazję na Irak w 2003 roku a obecnym kryzysem związanym z wycofaniem się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. „Podobieństwa między tamtym okresem a obecnym są niesamowite. W obu przypadkach, amerykańscy przywódcy obawiali się, że wieloletni przeciwnik z Bliskiego Wschodu wyrwał się z kajdan, które wcześniej go powstrzymywały. W obu przypadkach amerykańscy przywódcy prowadzili bardziej konfrontacyjną politykę, którą podpierali przerażającymi stwierdzeniami dotyczącymi programu nuklearnego reżimu. W obu przypadkach inspektorzy międzynarodowi sprzeciwiali się tym alarmistycznym twierdzeniom. W obu przypadkach europejscy sojusznicy Ameryki bronili inspektorów i ostrzegali przed chaosem, jaki może przynieść konfrontacyjna polityka Ameryki. W obu przypadkach jastrzębie w Ameryce i Izraelu zareagowały, próbując zdyskredytować system inspekcji. W obu przypadkach przewodzili tym wysiłkom John Bolton i Benjamin Netanyahu” – podkreśla Beinart.Izrael ponownie ostrzelał cele w Syrii. Twierdzi, że to odpowiedź na atak Iranu, 10 maja 2018

Pomiędzy siłami zbrojnymi Izraela i Iranu miało dojść do „rakietowej wymiany ciosów”.

Syryjskie media państwowe poinformowały o nocnym ataku izraelskiego lotnictwa na cele w Syrii. Izraelska armia potwierdziła dokonanie uderzenia, które miało być odpowiedzią na wcześniejszy ostrzał jej pozycji na Wzgórzach Golan.

Więcej na Kresy.pl (LINK)Polecamy śledzić wydarzenia na portalu Kresy.pl.

Tam m.in.:

[bsa_pro_ad_space id=4]