Lek. Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza opowiada jak być bohaterem w dzisiejszych czasach kryzysu [WIDEO]

0
1202
[bsa_pro_ad_space id=5]

Fundację Hospicjum Proroka Eliasza założyłem ponad 10 lat temu, aby nieść pomoc ludziom starszym, nieuleczalnie i przewlekle chorym, często samotnym na terenach wiejskich Podlasia. Już dziewiąty rok  wraz z zespołem profesjonalistów prowadzę hospicjum domowe. Niesiemy pomoc osobom przewlekle i nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom na terenach wschodniego Podlasia. Docieramy do ludzi zapomnianych przez świat, a czasem rodzinę i instytucje. Robimy to z szacunku dla życia, w trosce o godność osób starszych i nieuleczalnie chorych na ostatnim etapie ich życia. Z opieki hospicjum skorzystało już ponad 500 osób chorych u kresu życia oraz około 1200 bliskich tych osób. Liczba pacjentów rośnie z roku na rok. Coraz więcej jest bowiem osób samotnych, którymi nie ma kto opiekować się na starość. Szczególnie dotkliwe jest to tutaj na Podlasiu gdzie większość to tereny wiejskie, przez co młodzi ludzie zmuszeni są wyjechać za edukacją lub pracą. Lata opieki w hospicjum domowym pokazały dużą potrzebę wybudowania ośrodka stacjonarnego, gdzie moglibyśmy rozwiązać problem najbardziej potrzebujących podopiecznych, którzy już teraz wymagają stałej, całodobowej opieki.

Przez lata obserwowaliśmy potrzeby ludzi, staraliśmy się dopasować naszą opiekę do rzeczywistych potrzeb naszych podopiecznych. Owocem naszej pracy jest innowacja społeczna polegająca na połączeniu pomocy medycznej (lekarskiej, pielęgniarskiej czy rehabilitacyjnej) z pomocą opiekuńczą, asystencką, która pomaga w codziennych czynnościach pacjentowi czy jego opiekunom, nie rzadko równie starszym jak oni. Do naszego zespołu wprowadziliśmy stanowisko opiekunki, która – zgodnie z realnymi potrzebami pacjenta – odwiedza ich, aby pomóc w prostych podstawowych czynnościach, czasami jest to pomoc w umyciu się, innym razem podanie ciepłego posiłku czy zakupy. Dzięki temu opieka hospicjum domowego może być dopasowana do każdego pacjenta, zgodnie z jego z rzeczywistymi potrzebami. Pomysł doceniony już przez Ministerstwo Finansów i Rodziny, które w tym roku próbuje rozpropagować ten model działania w innych regionach kraju. Również przez Unię Europejską, z którą rozpoczynamy projekt oparty na tej innowacji, a który może być potem upowszechniony na terenie UE.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Niestety w przypadku nieuleczalnych lub zaawansowanych chorób przewlekłych, które przykuwają chorego do łóżka, wizyta pracowników hospicjum, nawet kilka razy w tygodniu, to za mało, gdy taki pacjent potrzebuje stałej pomocy i wsparcia. Osoby wymagające stałej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej powinny zostać przeniesione do hospicjum stacjonarnego, którego na obecną chwilę po prostu nie ma. Dlatego rok temu podjęliśmy trud wybudowania pierwszego hospicjum stacjonarnego na terenach wiejskich Podlasia (a może pierwszego też w Polsce). Na wiosnę 2021 planowane jest zakończenie stanu surowego zamkniętego. Koszt całej inwestycji to 12,8 mln, pozostało do pozyskania 8,4mln zł.

Utrzymujemy się głownie z darowizn od darczyńców indywidualnych, NFZ finansuje opiekę nad ok. 1/3 naszych pacjentów (ograniczenia formalne).

Szukamy instytucji i ludzi, którzy mogli by wesprzeć naszą działalność.

Serdecznie zapraszam do spotkania, są możliwości online –  porozmawiajmy o możliwości współpracy.

dr n. med. Paweł Grabowski
Prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza
tel. 501 132 987

ul. Szkolna 20, 16-050 Michałowo
www.hospicjumeliasz.pl
KRS:0000328837, NIP: 7010189793

[bsa_pro_ad_space id=4]