Wojsko w szpitalach: Sprzeciw dyrektorów lecznic. Potrzebujemy pomocy, a nie nadzorcy. “To podważanie naszych kompetencji”

0
225

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takich działań. Tak brzmi fragment pisma dyrektorów ponad 140 szpitali, w związku ze skierowaniem do placówek żołnierzy. Wojskowi mają zająć się raportowaniem danych o liczbie wolnych łóżek. Dowództwo WOT informuje wręcz, że żołnierze zaczną prace w poniedziałek, a chęć wyraziło ponad 300 placówek

Część dyrektorów protestuje, bo chce pomocy, a nie nadzorcy.

Prosiliśmy o pomoc żołnierzy, by wspomogli nas technicznie, ale w zakresie, który wyznaczyliby sami dyrektorzy. Fakt odgórnego narzucenia zadań takich osób przez oddziały wojewódzkie NFZ jest czymś niewyobrażalnym i nieakceptowalnym

– pisze związek dyrektorów szpitali powiatowych.

To podważanie i wchodzenie w kompetencje dyrektorów – piszą i powołują się na polecenie dyrektorów NFZ, że mają przygotować stanowisko komputerowe dla żołnierzy, a ci zajmą się wprowadzaniem danych do centralnego systemu.

Tylko dyrektor może zdecydować, czy dać dostęp do danych szpitala i do danych pacjentów – usłyszał reporter RMF FM.

To jawne i bezpośrednie wyrażenie braku zaufania do szpitali przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia – piszą dyrektorzy. 

Część dyrektorów protestuje, bo chce pomocy, a nie nadzorcy.

Prosiliśmy o pomoc żołnierzy, by wspomogli nas technicznie, ale w zakresie, który wyznaczyliby sami dyrektorzy. Fakt odgórnego narzucenia zadań takich osób przez oddziały wojewódzkie NFZ jest czymś niewyobrażalnym i nieakceptowalnym

– pisze związek dyrektorów szpitali powiatowych.

To podważanie i wchodzenie w kompetencje dyrektorów – piszą i powołują się na polecenie dyrektorów NFZ, że mają przygotować stanowisko komputerowe dla żołnierzy, a ci zajmą się wprowadzaniem danych do centralnego systemu.

Tylko dyrektor może zdecydować, czy dać dostęp do danych szpitala i do danych pacjentów usłyszał reporter RMF FM.

To jawne i bezpośrednie wyrażenie braku zaufania do szpitali przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia – piszą dyrektorzy.

==========================

O tym, że wojsko ma pomóc w pilnowaniu łóżek w szpitalach covidowych, minister zdrowia poinformował we wtorek. Adam Niedzielski stwierdził, że często mamy do czynienia “z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem łóżek (dla chorych na Covid-19), które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor, czy kierujący jednostką chce tego pacjenta przyjmować”.

Dlatego będziemy chcieli tutaj zastosować rozwiązanie takie bardziej obiektywne, poprosimy wojsko o wsparcie w zakresie administrowania informacją o wolnych łóżkach zapowiedział szef MZ.

Będziemy zwracali się do ministra (obrony narodowej) Mariusza Błaszczaka (…), aby do każdego szpitala została skierowane osoba – żołnierz czy wojsk terytorialnych, czy armii operacyjnej, który będzie odpowiadał za aktualizowanie tego systemu

powiedział Niedzielski.

Jak dodał, w tym tygodniu zostanie wprowadzone “rozwiązanie na poziomie rozporządzenia ministra zdrowia”, które będzie zobowiązywało do odświeżania zawartości systemu o wolnych łóżkach co najmniej co 3 godziny, a nie jak do tej pory raz dziennie. 

za: rmf24.pl

zdjęcie ilustracyjne; fot. autor zdjęć: 6 BPD, MON, Polska Zbrojna