Spotkanie Morawieckiego z Cichanouską. Dom Białoruski z nową siedzibą w Warszawie

0
1076
[bsa_pro_ad_space id=5]

Podczas spotkania w Domu Białoruskim w Warszawie premier Morawiecki zapewnił o wsparciu narodu polskiego dla walczących o suwerenność Białorusinów. Wcześniej szef polskiego rządu poinformował, że Dom Białoruski będzie miał nową siedzibę – zabytkową willę na Saskiej Kępie.

Morawiecki zapewnił o nieustannym wsparciu dla walczących Białorusinów. Podkreślił także, że kwestia ich wolności jest dla Unii Europejskiej bardzo ważna.

[bsa_pro_ad_space id=8]

– Cała Unia Europejska wspiera naród białoruski w jego prawie do wyrażenia do swojej woli, do życia w wolności, w demokracji – powiedział premier. – Przedstawimy wkrótce plan gospodarczy dla narodu i państwa białoruskiego, który będzie miał na celu pokazanie, że Europa jest otwarta na Białoruś. Chcemy, żeby to była realna pomoc na forum międzynarodowym i pomoc materialna dla osób represjonowanych – dodał.

Cichanouska podkreśliła, że obecna sytuacja Białorusi jest ciężka, ale wielu jej rodaków odczuwa radość z podjętej walki o suwerenność.

– W naszym kraju są trudne czasy, ale z drugiej strony radosne, bo to się teraz dzieje budzi we mnie nadzieję, że naród białoruski się obudził i czujemy się jednym narodem – powiedziała.

– W tej chwili na ulicach białoruskich miast dzieją się straszne rzeczy, bo przemoc nie zna granic – dodała.

Cichanouska stwierdziła również, że jedynym rozwiązaniem, które uspokoi nastroje społeczne w Mińsku i innych miastach jej kraju, będzie rozpisanie nowych wyborów prezydenckich.

– Jesteśmy przekonani, że społeczeństwu pomogą tylko nowe, sprawiedliwe wybory, by wybrać prawdziwego prezydenta – powiedziała.

Spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce odbywa się bez udziały mediów.

za: dorzeczy.pl


Polacy kochają się w fikcjach i legendach i brak im kultury politycznej. Także i historycy polscy skłonni są do uprawiania fikcji i głoszenia legend.

– Marceli Kycia, osobisty adiutant gen. T. Rozwadowskiego


A. Dziermant: Telegramowa rewolucja na Białorusi. Perspektywa ze wschodniej strony Bugu

Co Polska ugrała na Białorusi? Należałoby się raczej spytać co straciła?

 

[bsa_pro_ad_space id=4]