Myśli pewnego pielgrzyma XX i XXI wieku

0
1105
[bsa_pro_ad_space id=5]

1. Pewna scenka z płn. Bawarii

[bsa_pro_ad_space id=8]

Polak i Niemiec po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego w pewnym klasztorze, popijają spokojnie herbatkę. Było to w czasie wydarzeń na kijowskim Majdanie na Ukrainie. Śledząc wiadomości komentują:

  • Polak: wiesz co, my w Polsce wiemy, że cokolwiek do nas dociera z Moskwy, nie może być prawdą.
  • Niemiec: przyjacielu, my w Niemczech wiemy, że cokolwiek do nas dociera z Waszyngtonu, nie może być prawdą.

2. Muzułmanin

Słyszałem, jak muzułmanin mówi:

„gdybym był pewien, że w tej waszej skrzynce (mowa o tabernakulum) mieszka sam Bóg, całymi nocami bym przed nim klęczał i modlił się.”

Jak zastanawiające, że apostołowie XXI wieku, biskupi, tak mało organizują wieczystych adoracji przed Najświętszym Sakramentem czy obecnych jeszcze w XX wieku kongresów eucharystycznych. Przykład przecież najbardziej pociąga…

3. Malutkie marzenie

Mam takie małe, malutkie marzenie. Marzę o świecie, gdzie obowiązuje poszanowanie dla życia, aby człowiek mógł się urodzić, mógł spokojnie wzrastać, dojrzewać i przeżyć godnie swoje życie, mógł się zestarzeć i spokojnie umrzeć wśród swoich. Czy to aż takie wielkie marzenie ? Planujmy cuda !

4. O Spowiedzi Świętej

Wracając kiedyś z Niemiec do Polski przeżyłem wielką, ale to wielką radość na Jasnej Górze. Zobaczyłem ogromne kolejki do konfesjonałów. Jak się tak ucieszyłem, to nawet innych zadziwiłem, że z taką radością stanąłem do jednej z nich. Oczyszczamy się wciąż z grzechów, ze zła, z niedobrych relacji. Taki naród jednak wciąż ma przyszłość.

5. Gniew i nienawiść.

Jeśli cię kiedyś opanuje, zamilknij, zrób dwa kroki w tył i szybko się z tego stanu wycofaj. Nic dobrego wówczas nie wskórasz.

6. Pijaństwo, nieczystość

– patrz wyżej, choć to trudniejsze, jeśliś w nałogu w jednym albo drugim, a być może w obydwu naraz.

7. O wojnach

Wciąż będą wzniecane dopóki świat jest urządzony według prowizji sprzedażowej, a nie zdrowego rozsądku. Czy więcej sprzedaży jogurtów, czy więcej sprzedaży czołgów i rakiet, prowizję się płaci procentową, a cele sprzedażowe dyktują korporacje, w oderwaniu od realnych potrzeb. A tak na marginesie – czy to jest ekologiczne ?

8. O pieniądzu i systemie finansowym.

W 1913 roku, przed dwiema wojnami nazwanymi potem światowymi, ktoś zaprojektował nam obecny świat. Nie byli to ludzi dobrze życzący innym ludziom. Byli to ludzie żądni zysku i władzy. A nam trzeba wrócić do podstaw. Do Arystotelesa, chrematystyki dobrej, prospołecznej funkcji pieniądza, pomocniczości jako filaru Społecznej Nauki Kościoła, wypracowanej w trudach, lecz nie zrealizowanej. NWO to jej zaprzeczenie.

Pieniądz pojawia się obecnie jako dług, pochłania dorobek rodzin, samorządów, państw. To musi doprowadzić do zniewolenia albo do wojny. Ta góra długów jest niespłacalna, a wszystkim nam ciąży bardzo.

W XX wieku wiele państw odzyskało swoje granice. Pora by w XXI wieku odzyskały suwerenność monetarną, a nie bazowały na międzynarodowych długach. Ustalmy proste reguły gry i ich przestrzegajmy, jak w futbolu. Jeśli praca zostanie doceniona, to i migracje do „bogatego Zachodu” się skończą.

9. O Malthusie

Był to taki Anglik, który uważał w XIX wieku, że ludzi jest za dużo i się nie wyżywimy. Było nas wówczas poniżej 1 mld. Pomylił się. Dziś też są neomaltuzjanie i też nam źle życzą. Trzeba ich pozamykać w więzieniach i skupić się na solidarności międzynarodowej i wzajemnej pomocy, wzorem prawdziwych misjonarzy.

Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu.

Amen.

Pielgrzym.

27 sierpnia 2020, wspomnienie św. Moniki, matki hulaki Augustyna, który został świętym.

fot. Droga do Santiago, unsplash

[bsa_pro_ad_space id=4]