Uroczyste odsłonięcie pomnika ofiar rzezi Wołyńskiej w Jedwabnie

0
774

Uroczystość odsłonięcia pomnika w hołdzie ofiarom ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na cywilnej ludności polskiej. Wołyń – Małopolska Wschodnia – Polesie – Lubelszczyzna – Podkarpacie 1939-1947.

Jedwabno 25.07.2020 r.

Patriotyczny obowiązek wzywa nas w miejsce położone 180km od Torunia, po to by uczcić pamięć bestialsko pomordowanych rodaków. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą pięknego pomnika jest Szanowna Pani Alina Kazmierczak. Jedwabno to nie przypadkowa wieś, ponieważ znaczą część jej mieszkańców stanowią wspaniali kresowiacy i ich potomkowie, a najstarszy z nich Pan Józef Januszkiewicz mający już 100 lat wraz małżonką Bronisławą brał czynny udział podczas konferencji tego dnia. Poznana przez nas Pani Jadwiga Senderowska w drodze do Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie opowiedziała nam w skrócie swoją historię. Losy Pani Jadzi i jej rodziny (Tereska, Marek, Leon i rodzice) są również udokumentowane cyfrowo w formie nagrania wideo, które zostało odtworzone na sali kinowej. Pan Leon Żur, brat, jest kresowym pisarzem znanym z takich dzieł jak „Mój wołyński epos”.

Udając się do Jedwabna nie mieliśmy wygórowanych oczekiwań. Sądziliśmy, że będzie tam mało osób. Nic bardziej mylnego, podjeżdżając pod kościół szukając miejsca zszokowała nas ogromna liczba zaparkowanych aut. W trakcie mszy ławeczki przed rzymskokatolicką świątynią były zajęte. Podążając na miejsce uroczystości z ogromną ilością przybyłych ludzi starych i młodych, doszliśmy na miejsce. Organizacja uroczystości stała na profesjonalnym poziomie dźwiękowym, oraz logistycznym w postaci przygotowanych miejsc pod pawilonem zapewniającym ochronę przed słońcem. Sama lokalizacja monumentu według nas też nie jest przypadkowa, po prostu pięknie! Oprócz organizatorów, wójta gminy Jedwabno Sławomira Ambroziaka, władz wojewódzkich, obecne było wojsko, harcerze (dwóch z nich szczególnie pozdrawiamy), chłopaki z Ligi Obrony Kraju, strażacy, miejscowe kółko łowieckie.

-Konferencja:

Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie gościł  obecnych. Prowadzącym spotkanie był wójt gminy Pan Sławomir Ambroziak, którego zaangażowania, wiedzy, charyzmy i oddania sprawie kresowej  nie sposób pominąć. Pierwszym z zaproszonych mówców był Pan prof. Czesław Partacz. Jego wykład antropologiczno-historyczny od czasów Piastów po dziś dzień ujął wszystkich zebranych. Następnie głos zabrała córka Pana prof. Włodzimierza Osadczego czytając jego list. Po krótkiej przerwie przedstawiono zgromadzonym Panią Jadwigę Senderowską, oraz wyświetlono dokument filmowy z opartym o historię rodziny, bliskich i księdza Ludwika Wrodarczyka Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata  zamordowanego przez ukraińskich nacjonalistów. Ten sam ksiądz ochrzcił Panią Jadwigę.

Dziękujemy za wspaniałą inicjatywę, organizacje, wszystkim zaangażowanym w upamiętnianie ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na cywilnej ludności polskiej. Organizatorom i im pomagającym, wójtowi gminy, działaczom, rodzinom, osobom bliskim, ludziom obecnym na tym jakże ważnym wydarzeniu.

Fotorelacja na kresywekrwi.blogspot.com