Ukraińcy dostaną polskie wizy pocztą

0
1189
[bsa_pro_ad_space id=5]

Według nieoficjalnych informacji pozyskanych od polskiej dyplomacji, polskie placówki konsularne na Ukrainie będą wysyłać wizy pocztą tym Ukraińcom, którzy chcą pracować w Polsce.

Polska Agencja Prasowa, powołując się anonimowe źródła powiązane z Ambasadą RP w Kijowie, twierdzi, że władze Polski zadecydowały o wysyłaniu obywatelom Ukrainy wiz pracowniczych pocztą. Taki sposób wydawania wiz ma przygotować napływ imigrantów zarobkowych do Polski w warunkach gdy na Ukrainie wprowadzono obostrzenia w ruchu ludności związane z pandemią koronawirusa SARS COVID-19.

[bsa_pro_ad_space id=8]

UWAGA: W 2009 r. WHO zmieniła definicję pandemii z “wielkiej liczby zgonów” na “wielką liczbę zarażeń”


Przytaczający doniesienia PAP portal Tysol.pl informuje, że zgoda na taki tryb wydawania polskich wiz pracowniczych na Ukrainie zapadła po konsultacjach między Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Polskie władze podjęły decyzję po tym gdy „po dogłębnej analizie obowiązujących na Ukrainie ograniczeń administracyjnych i ryzyk epidemicznych wypracowały mechanizm, który umożliwił obywatelom Ukrainy w sposób całkowicie bezpieczny wystąpić o polską wizę pracowniczą i ją otrzymać”.

PAP podała, że polskie władze przyjęły takie rozwiązanie ulegając „bardzo licznym apelom obywateli Ukrainy o umożliwienie podjęcia pracy sezonowej w Polsce oraz zapytaniom polskich pracodawców”. Biorąc pod uwagę rolę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi mogło dojść do lobbingu ze strony dużych gospodarstw rolnych poszukujących pracowników sezonowych.

W 2018 r. Polska przyjęła najwięcej imigrantów ze wszystkich państw OECD.  Narodowy Bank Polski szacował w zeszłym roku, że w Polsce pracuje 900 tys. Ukraińców. Natomiast według analizy wykonanej przez firmę badającą preferencję użytkowników telefonów komórkowych na początku zeszłego roku w Polsce przebywało prawie 1,3 mln Ukraińców.

Imigranci zarobkowi z Ukrainy już nie tylko szukają w Polsce pracy sezonowej, ale coraz częściej chcą się osiedlać na dłużej. Według danych z końca lipca zeszłego roku, ponad 406 tys. cudzoziemców, w tym ponad 203 tys. Ukraińców, ma pozwolenie na pobyt długoterminowy w Polsce. Opublikowane w zeszłym roku wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy pokazują, że co trzeci ukraiński migrant zarobkowy chce zostać w Polsce na stałe. W warunkach pandemii z Polski wyjechało, według szacunków z początku kwietnia, zaledwie 143 tys. ukraińskich imigrantów.

za: kresy.pl

[bsa_pro_ad_space id=4]