Górnicy zablokują węgiel z Rosji na granicy Polski?

0
337
Górnicy chcą blokować węgiel z Rosji na przejściach granicznych. Załogi górnicze gotowe są blokować przejścia graniczne, aby chronić swoje miejsca pracy i nie dopuścić do masowego importu obcego węgla, głównie z Rosji – czytamy w najnowszym oświadczeniu górniczych związków zawodowych. Chodzi o kopalnie należące do Polskiej Grupy Górniczej i działające pod szyldem KWK ROW.

Górnicy planują przeprowadzić kolejną akcję. Organizacje oddziałowe Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” działające w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni zespolonej KWK „ROW” (Ruch „Jankowice”, Ruch „Chwałowice”, Ruch „Rydułtowy” i Ruch „Marcel”) domagają się od premiera Mateusza Morawieckiego oraz od wicepremiera, ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina “natychmiastowych i zdecydowanych działań w związku z katastrofalną sytuacją zespolonej Kopalni Węgla Kamiennego ROW”.

– Na zwałach kopalni zalega tak dużo węgla, że wkrótce wydobycie na tychże kopalniach trzeba będzie zatrzymać, a górników odesłać na przymusowe postojowe – czytamy w piśmie związkowców.

Jak przekazuje Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ “Sierpień 80”, sytuacja budzi wśród załóg górniczych “słuszne niepokoje”.

– Załogi gotowe są blokować przejścia graniczne, aby chronić swoje miejsca pracy i nie dopuścić do masowego importu obcego węgla, głównie z Rosji – podkreśla.

za: rybnik.naszemiasto.pl

Fot. zdjecie ilustracyjne