Dlaczego Japonia zakazała szczepionki MMR w 1993 roku

0
1748
[bsa_pro_ad_space id=5]

Jenny Hope

[bsa_pro_ad_space id=8]

Japonia przestała stosować szczepionkę MMR siedem lat temu (rok artykułu 2000 – przyp. red.) – właściwie jedyny rozwinięty kraj, który odwrócił się od tej szczepionki. Rządowi szefowie służby zdrowia twierdzą, że czteroletni eksperyment ze szczepionką MMR pociągnął za sobą poważne koszty finansowe i ludzkie. Z 3.969 roszczeń odszkodowawczych związanych ze szczepionkami w ciągu ostatnich 30 lat, jedną czwartą złożyli ci, którzy zostali poważnie dotknięci połączoną szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce.Japonia zakazała szczepionki MMR

Potrójna szczepionka została zakazana w Japonii w 1993 roku po tym, jak 1.8 miliona dzieci otrzymało dwa rodzaje szczepionek MMR, a u rekordowej liczby rozwinęło się niewirusowe zapalenie opon mózgowych i inne działania niepożądane. Oficjalne dane wskazują, że miały miejsce trzy zgony, a ośmioro dzieci pozostało z trwałymi niepełnosprawnościami, od uszkodzenia słuchu i ślepoty po utratę kontroli nad kończynami.

Rząd ponownie rozważał stosowanie szczepionki MMR w 1999 roku, ale zdecydował, że bezpieczniej jest utrzymać zakaz i kontynuować stosowanie indywidualnych szczepionek przeciwko odrze, śwince i różyczce. Brytyjski Departament Zdrowia powiedział, że w Japonii stosowano rodzaj szczepionki MMR, w której znajdował się szczep szczepionki przeciw śwince, z którym były szczególne problemy i zaprzestano jej stosowania w Wielkiej Brytanii ze względów bezpieczeństwa.

Rząd japoński zdał sobie sprawę, że mają problem ze szczepionką MMR wkrótce po jej wprowadzeniu w kwietniu 1989 roku, kiedy szczepienia były przymusowe. Rodzice, którzy odmówili, musieli zapłacić niewielką grzywnę. Analiza szczepień w okresie trzech miesięcy wykazała, że ​​jedno na 900 dzieci doświadczało problemów. Było to ponad 2.000 razy więcej niż oczekiwany odsetek, czyli jedno dziecko na każde 100.000 do 200.000.

Ministerstwo przerzuciło się na inną szczepionkę MMR w październiku 1991 roku, ale częstość występowania była nadal wysoka i dotyczyła 1 na 1755 dzieci. Nie prowadzono osobnego rejestru roszczeń dotyczących autyzmu. Przeprowadzono badania płynu rdzeniowego 125 poszkodowanych dzieci, aby sprawdzić, czy szczepionka dostała się do układu nerwowego dzieci. Znaleziono jeden potwierdzony przypadek i dwa dalsze podejrzane przypadki. W 1993 roku, po publicznym oburzeniu zasilonym dodatkowo obawami związanymi ze szczepionką przeciw grypie, rząd zrezygnował z obowiązku szczepienia dzieci przeciwko odrze lub różyczce.

Dr Hiroki Nakatani, dyrektor Wydziału Chorób Zakaźnych w japońskim Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej powiedział, że podawanie pojedynczych szczepionek kosztuje dwa razy więcej niż MMR „ale uważamy, że warto”. W niektórych obszarach rodzice muszą płacić, podczas gdy w innych władze opieki zdrowotnej ponoszą koszty szczepionki. Dr Hiroki Nakatani przyznał również, że strach związany ze szczepionką MMR odcisnął swoje piętno. Przy niskim wskaźniku szczepień wystąpiły ogniska odry, które spowodowały śmierć 94 osób w ciągu ostatnich pięciu lat.

Źródło: Why Japan banned MMR vaccine

Szczepionka przeciw odrze została po raz pierwszy wprowadzona w Japonii w 1966 roku, a szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) pojawiła się w 1989 roku. Następnie w 1993 roku szczepionka MMR zastosowana w Japonii została wycofana z powodu nieoczekiwanie wysokiego odsetka aseptycznego zapalenia opon mózgowych związanego ze szczepem wirusa  świnki o nazwie Urabe AM 9. W 1994 roku wprowadzono poważne zmiany w krajowym prawie dotyczącym szczepień, tak że wszystkie szczepienia dziecięce nie były już obowiązkowe. Poszczególne osoby otrzymałyby „mocne rekomendacje”, aby się zaszczepić, ale ostatecznie byłby to ich wybór.” – Why is measles still endemic in Japan?; The Lancet, Volume 364, Issue 9431, P328-329, July 24, 2004 https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(04)16715-9/fulltext

Inne informacje:

Wywiad dr Mercoli z dr Wakefieldem na temat jego badań nad MMR

Zapalenie jelit po odrze i śwince w krótkim odstępie czasu – Royal Free Hospital w Londynie

Szokujące wyniki badań szczepionki MMR. Powoduje chorobę górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego – Del Bigtree [1978]

Porównanie bezpieczeństwa szczepionek MMR – MMR-RIT (Priorix) firmy GSK z MMR 2 firmy Merck – Del Bigtree

Czy epidemia odry na Ukrainie to efekt kampanii szczepionkowej? [2018]

Krztusiec w Japonii – Hilary Butler

[bsa_pro_ad_space id=4]