Atakowali rząd za ratowanie Puszczy Białowieskiej. Dziś siedzą cicho, a puszczy grozi katastrofa pożarowa

0
1168
[bsa_pro_ad_space id=5]
UNESCO zleciło polskim władzom przygotowanie planu ochrony przeciwpożarowej dla Puszczy Białowieskiej. W lesie zalega siedem milionów metrów sześciennych martwych drzew, których nie pozwolili ściąć i wywieźć „ekolodzy” oraz Unia Europejska, strasząc nasze władze konsekwencjami prawnymi.

Przypominamy, że chodziło o gigantyczną skalę żerowania kornika, który zaatakował całe połacie puszczy. Dziś, kolejna instytucja międzynarodowa wywarła presję na pracowników Lasów Państwowych oraz urzędników ministerialnych, aby taki plan przygotować i wdrożyć. Nie jest to prosta sprawa, ponieważ musi uwzględniać tereny będące pod ochroną oraz dobrostan żyjących na nim zwierząt.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Od dłuższego czasu, pracuje nad nim zespół profesjonalistów, którzy mają złożyć dokument do 16 grudnia w Ministerstwie Środowiska. Jak bywało to wcześniej, należy spodziewać się protestów aktywistów środowiskowych, organów brukselskich i oczywiście krajowej opozycji politycznej.

 Te działania mają być próbą kompromisu pomiędzy oczekiwaniami „obrońców przyrody” a osobami, które zarządzają tą puszczą” – stwierdził Ryszard Szczygieł, kierownik Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu.

Nas bardziej ciekawi kwestia, kto zapłaci za sporządzenie analizy zagrożeń, sporządzenie planu przeciwpożarowego, a przede wszystkim, gdyby doszło do pożaru, za straty wywołane jego skutkami.

Czy „ekolodzy” i UE zamierzają partycypować w kosztach? Ważne pytanie: Jak ich do tego zmusić? (przyp. red.)

Za: swiatrolnika.info, polsatnews.pl/PP

[bsa_pro_ad_space id=4]