ABW udaremniła islamistyczny zamach terrorystyczny. Na Lubelszczyźnie miał wybuchnąć samochód-pułapka [WIDEO]

0
206
Funkcjonariusze ABW zatrzymali Maksyma S. z Ukrainy, który w porozumieniu z islamskimi radykałami zamierzał zdetonować samochód pułapkę na terenie jednego z centrów handlowych w Puławach na Lubelszczyźnie.

TVP Info zdobyło informacje z Agencji oraz Prokuratury Krajowej. Wynika z nich, że ukraiński konwertyta zdobywał już broń i pieniądze. Do naszego kraju trafił przed dwoma miesiącami i współpracował z islamistami z Tadżykistanu. Niekoniecznie jednak ci są w Polsce, gdyż możliwe że kontaktowali się jedynie przez internet.

Maksym S. zamierzał zdetonować pojazd wyładowany materiałami wybuchowymi lub paliwem. Samochód miał zaparkować przed jednym z centrów handlowych w Puławach lub w budynku. Zamach miał pochłonąć jak najwięcej ofiar.

– Służby na razie nie ujawniły, czy miał to być atak samobójczy, czy też samochód pułapka zostałby zdetonowany zdalnie.Ukrainiec został zatrzymany 4 grudnia i doprowadzony do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej – informuje TVP Info.

– Podejrzanemu przedstawiono zarzut przygotowania do zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii – poinformowała tvp.info Prokuratura Krajowa. – Przygotowania te polegały na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu samochodu pułapki w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków w postaci pieniędzy oraz broni.

za: tvp.info

Fot. zdjęcie ilustracyjne, ABW