Prezydent Białorusi spotkał się z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa J. Boltonem

0
1070
[bsa_pro_ad_space id=5]
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton został przyjęty w Mińsku przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę. Ich spotkanie trwało ponad 2,5 godziny. – podaje agencja Biełta.

Witając amerykańskiego gościa Łukaszenko zaproponował omówienie, „także po przyjacielsku”, wszystkich kwestii stosunków dwustronnych.

[bsa_pro_ad_space id=8]

„Niech one [omawiane kwestie – red.] będą nieprzyjemne dla Białorusi, ale powinien pan je zidentyfikować” – mówił białoruski prezydent do Boltona. „Ja także otwarcie i szczerze określę te kwestie, które uważam za konieczne dla naszej dalszej współpracy, w tym takie, które być może będą nie bardzo przyjemne dla USA. Pozwoli nam to stworzyć bazę relacji na przyszłość, która powinna być między nami” – powiedział Łukaszenko.

Białoruski prezydent określił wizytę Boltona na Białorusi mianem „historycznej”, stwierdzając, że od dawna tak wysoki przedstawiciel USA nie odwiedzał jego kraju. Jak dodał, przed wizytą Boltona Białoruś odwiedziło „wielu ekspertów i specjalistów z USA”, z którymi spotykał się osobiście. Według Łukaszenki wskazuje to, iż Białoruś i USA mają za sobą „pewną historię resetowania stosunków” i powinny „rozpocząć swoje relacje od nowa”.

John Bolton powiedział Łukaszence, że jego wizyta będzie „dobrą okazją do rozmowy na ważne tematy dotyczące bezpieczeństwa regionalnego, a także współpracy dwustronnej”. Jako tematy interesujące USA wskazał prawa człowieka i nierozprzestrzenianie broni. „Musimy być bardzo szczerzy w tych kwestiach. Myślę, że możemy znaleźć wspólny język” – mówił Bolton. Jak stwierdził, historia nie stoi w miejscu i od rozpadu ZSRR minęło dużo czasu. „Sytuacja geopolityczna uległa zmianie i zmienia się podczas naszej rozmowy. Dlatego istnieją kwestie regionalne i kwestie dotyczące krajów odległych geograficznie, które także mają wpływ na sytuację tutaj” – powiedział doradca prezydenta USA proponując Łukaszence wymianę opinii.

Jak podaje Biełta, zaplanowane na 45 minut rozmowy przedłużyły się do ponad 2,5 godziny. Po zakończeniu rozmów w rozszerzonym składzie Łukaszenko i Bolton rozmawiali przez ponad pół godziny w cztery oczy.

Przypomnijmy, że przed przyjazdem na Białoruś John Bolton odwiedził Ukrainę.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko: Amerykańska baza w Polsce oznacza rosyjską bazę na Białorusi

Za: Kresy.pl

MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

Media: Bolton prosił Pentagon o plany ataku na Iran

Na czym polega irańska intryga Waszyngtonu?

Jak Stany Zjednoczone dokonują przewrotów? Szczegóły ataku na Wenezuelę

Płk. Wilkerson: Pompeo szykuje grunt pod wojnę z Iranem

[„Rz”] Szef MSZ Iranu: “Drużyna B” jest spragniona wojny

[bsa_pro_ad_space id=4]