Zdrowie. Smartfony emitujące najwięcej i najmniej promieniowania

0
8705

Niemieckie Federalne Biuro ds. Ochrony przed Promieniowaniem (Bundesamt für Strahlenschutz) przetestowało istniejące na rynku smartfony, zarówno nowe, jak i starsze modele, pod kątem wytwarzanego przez nie promieniowania w trakcie ich aktywności w sieci telekomunikacyjnej.

Choć nie ma jednolitej uniwersalnej metody definicji „bezpiecznego” smartfona, niemiecka klasyfikacja smartfona określanego jako „błękitny anioł” definiuje poziom absorpcji poniżej 0,6 W na kilogram (podczas wykonywania połączenia z urządzeniem przy uchu). Wszystkie poniżej przedstawione urządzenia przekroczyły tę granicę ponad 200%. Prym w tej niechlubnej kategorii wiodą aparaty chińskie (Xiaomi, OnePlus, ZTE – 8 na 16 aparatów), choć 2 urządzenia iPhone czy HTC również znajdują się w tej dziesiątce.

Zdrowie. Smartfony emitujące najwięcej i najmniej promieniowania phones emitting the most radiation

Za: statista, na podstawie Bundesamt für Strahlenschutz (Urząd Federalny ds. Ochrony przed Promieniowaniem).

 

W kategorii najlepszych aparatów, tj. „błękitnych aniołów” emitujących najmniej promieniowania w trakcie aktywności w sieci (poniżej 0,6 W na kilogram), znajdują się głównie aparaty firmy Samsung i Nokia, odpowiednio 5 i 5 w chlubnej klasyfikacji 16 urządzeń.

Zdrowie. Smartfony emitujące najwięcej i najmniej promieniowania phones emitting the least radiation

Za: statista, Za: statista, na podstawie Bundesamt für Strahlenschutz (Urząd Federalny ds. Ochrony przed Promieniowaniem).

 

Pełna lista aparatów telefonicznych, tj. 3.426 pozycji urządzeń znajduje się na stronie Biura Federalnego [LINK].

Za: statista.com, bfs.de

Fot. ilustracyjne: net