Rosyjska prokuratura uznała Światowy Kongres Ukraińców za zagrożenie dla Rosji

0
1227
[bsa_pro_ad_space id=5]

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej podjęła decyzję o wpisaniu Światowego Kongresu Ukraińców na listę organizacji „niepożądanych” w Rosji. Uznano, że ŚKU stanowi zagrożenie dla porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa Rosji.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Komunikat o decyzji Prokuratury Generalnej ukazał się w czwartek na jej stronie internetowej. „Ustalono, że działalność danej organizacji stanowi zagrożenie dla podstaw systemu konstytucyjnego i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej” – stwierdzono. Jak napisano, decyzję podjęto na podstawie analizy materiałów uzyskanych 11. lipca.

Informacja o decyzji prokuratury została przekazana rosyjskiemu ministerstwu sprawiedliwości w celu wciągnięcia Światowego Kongresu Ukraińców na listę zagranicznych i międzynarodowych organizacji pozarządowych, których działalność jest niepożądana na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Ustawa o organizacjach niepożądanych została przyjęta w Rosji w 2015 roku. Za takie uznaje się organizacje „stanowiące zagrożenie dla ładu konstytucyjnego, obronności i bezpieczeństwa” Rosji. Organizacje niepożądane nie mają prawa do działalności na terytorium państwa rosyjskiego. Organizacjom takim można blokować rachunki bankowe a ich pracownikom grozi zakaz wjazdu do Rosji. Za łamanie zakazu działalności grożą kary finansowe, a w przypadku recydywy – do 6 lat więzienia.

W czerwcu br. na rosyjskiej liście organizacji niepożądanych było 16 podmiotów, w tym The National Endowment for Democracy (NDI), OSI Assistance Foundation i Open Society Foundation (fundacja założona przez George’a Sorosa).

Przypomnijmy, że Światowy Kongres Ukraińców to ukraińska organizacja emigracyjna koordynująca działalność diaspory ukraińskiej na całym świecie. Powstała w listopadzie 1967 w w Stanach Zjednoczonych jako Światowy Kongres Wolnych Ukraińców (zmiana nazwy nastąpiła w 1991 roku). Współpracuje z organizacjami ukraińskimi z ponad 30 krajów, w tym ze Związkiem Ukraińców w Polsce, który jest członkiem ŚKU. Jak pisaliśmy, podczas 11. zjazdu Światowego Kongresu Ukraińców w listopadzie ub. roku na nowego przewodniczącego organizacji wybrano Ukraińca z Kanady Paula Groda. Jego pierwszym zastępcą został Stefan Romaniw, który pełni jednocześnie funkcje przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowskiej). W zjeździe brało udział 248 delegatów z 26 krajów, w tym troje uczestników z Polski: prezes ZUwP Piotr Tyma, wiceprezes Andrzej Komar oraz przewodnicząca oddziału ZUwP w Przemyślu Maria Tucka.
Wpisanie ŚKU na rosyjską „czarną listę” zostało już skrytykowane przez ukraińskie MSZ. W wydanym oświadczeniu stwierdzono, że jest to dowód „niezmienności represyjnej polityki Federacji Rosyjskiej nakierowanej na likwidację organizacji społecznych ukraińskiej mniejszości na terytorium Rosji”. Zdaniem strony ukraińskiej społeczność międzynarodowa powinna zareagować na ten krok, który nazwano „zuchwałym naruszeniem fundamentalnych praw człowieka”.

Za: Kresy.pl

Fot. ukrainianworldcongress.org


MOŻE CIĘ TEŻ ZAINTERESUJE:

Dr L. Kulińska: Problem rozliczenia i osądzenia zbrodni popełnionych przez członków OUN-UPA i SS Galizien podczas trwania “zimnej wojny”

[bsa_pro_ad_space id=4]