Austria zakazuje stosowania glifosatu

0
682
Austriacka niższa izba parlamentu uchwaliła wczoraj [2 lipca 2019] ustawę zakazującą stosowania glifosatu. Po raz pierwszy kraj Unii Europejskiej podjął tak drastyczne działania w celu wyeliminowania z rynku tej substancji, która w opinii większości tamtejszych polityków może wywoływać nowotwory.

W ostatnich latach niektóre kraje UE wprowadziłu częściowe zakazy stosowania glifosatu. Np. Francja wycofała się z wprowadzenia zakazu, podkreślając przydatność glifosatu w rolnictwie.

Naukowe dowody na rakotwórcze działanie tej substancji rosną. Naszym obowiązkiem jest zakazanie tej trucizny i wykluczenie jej z naszego środowiska

– powiedziała w oświadczeniu przywódczyni socjaldemokratów z Austrii, Pamela Rendi-Wagner.

Jeśli austriacka izba wyższa nie zdecyduje się sprzeciwić zakazowi stosowania glifosatu, ustawa zostanie podpisana przez prezydenta kraju, Alexandra Van der Bellena. Dzięki temu Austria stanie się pierwszym krajem UE, który podejmie tak drastyczny krok w celu wykluczenia tej substancji.

Austria jest obecnie prowadzona przez rząd tymczasowy, utworzony po tym, jak ówczesny kanclerz Sebastian Kurz, lider konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), został usunięty w maju po zerwaniu z Partią Wolności (FPÖ). Nowe wybory spodziewane są we wrześniu. Zarówno anty-imigracyjna FPÖ, jak i liberalna partia Neos poparły zakaz. Jednak inna frakcj, ÖVP, uważa tę decyzję za populistyczną, która uderza w rolników właściwie stosujących substancje zawierające glifosat.

Warto mieć na względzie, że austriacki zakaz będzie kolidował z przepisami UE, ponieważ w 2017 r. Bruksela dopuściła herbicyd do użytku przez kolejne pięć lat – do 2022 r. UE polega na Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskiej Agencji Chemikaliów, które nie sklasyfikowały glifosatu jako rakotwórczego. Jednak raporty z tego roku wskazują, że niektórzy europejscy regulatorzy korzystają wyłącznie z badań przeprowadzonych przez Monsanto. – Decyzja Austriackiej Rady Narodowej przeczy obszernym wynikom naukowym na temat glifosatu – informuje firma Bayer we wtorkowym oświadczeniu.

Glifosat został pierwotnie opracowany przez giganta chemicznego Monsanto, amerykańską firmę, która w ubiegłym roku stała się filią niemieckiego Bayera. Herbicyd po raz pierwszy pojawił się na rynku pod nazwą Roundup w 1974 r. Patent na ten produkt wygasł i różne firmy produkują środki chwastobójcze na bazie glifosatu pod różnymi nazwami. Wielu ekspertów ostrzega, że substancja ma negatywne skutki dla ludzkiego zdrowia. W 2015 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odkryła, że glifosat jest „prawdopodobnie rakotwórczy”. W tegorocznym badaniu opublikowanym w ScienceDirect stwierdzono związek między ekspozycją na glifosat, a zachorowaniami na chłoniaka nieziarniczego.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych ponad 13 000 osób jest w trakcie ubiegania się o odszkodowania od firmy Bayer. W ostatnich miesiącach firma została zobowiązana do zapłaty dużych odszkodowań w trzech sprawach przed sądami w Kalifornii. Sąd przyznał ponad 2 miliardy dolarów (1,8 miliarda euro) odszkodowania dla pary, która twierdziła, że stosowanie tej substancji wywołało u nich chłoniaka nieziarniczego. Werdykty nie są ostateczne.

za: cenyrolnicze.pl


Więcej informacji w jęz. angielskim:

2017: Członkowie Parlamentu Europejskiego wzywają Komisję Europejską do wycofania glifosatu do 2020 roku

2017: Pięć krajów zakazało stosowania glifosatu w świetle ostatnich oskarżeń

2019: Nietolerancja na gluten może zostać wyeliminowana – mówi zaskakujące nowe badanie