Polska partia będzie współrządzić Litwą

0
121

W piątek w litewskim Sejmie z udziałem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) doszło do podpisania umowy koalicyjnej. Polska partia otrzyma w nowym rządzie teki ministrów komunikacji oraz spraw wewnętrznych.

O przystąpieniu do koalicji rządowej AWPL-ZChR zdecydowała o godzinie 12, a już dwie godziny później nastąpiło podpisanie umowy koalicyjnej. Nowy rząd będą tworzyć cztery partie – oprócz AWPL-ZChR także Związek Chłopów i Zielonych, Partia „Porządek i Sprawiedliwość” oraz Socjaldemokratyczna Partia Pracy. W ich imieniu umowę podpisali Ramūnas Karbauskis, Gediminas Kirkilas, Waldemar Tomaszewski i Remigijus Žemaitaitis, a także premier Saulius Skvernelis.

Umowa koalicyjna przewiduje, że AWPL-ZChR obsadzi stanowiska ministrów komunikacji i spraw wewnętrznych. Jeszcze nie podano nazwisk ewentualnych ministrów, lecz szef polskiej partii Waldemar Tomaszewski zapewniał, że ugrupowanie posiada odpowiednich kandydatów.

W opinii Tomaszewskiego w umowie koalicyjnej zawarto większość propozycji programowych AWPL-ZChR. Znalazły się w niej m.in. postulat wzrostu świadczenia na dziecko do 70 euro od 2020 roku, a dla rodzin wielodzietnych, mających trudności finansowe oraz dzieci niepełnosprawne – do 100 euro. Przewidziane też jest zmniejszenie biurokracji i zwiększenie finansowania dróg lokalnych oraz nieodpłatne leki dla seniorów. Uzgodniono także zwiększenie finansowania samorządów, które zdaniem Tomaszewskiego na Litwie jest najniższe w Unii Europejskiej.

Socjaldemokratyczna Partii Pracy otrzymała teki ministrów spraw zagranicznych i rolnictwa, „Porządek i Sprawiedliwość” dostała stanowisko ministra obrony. Związek Chłopów i Zielonych zachowa ministerstwo pracy i opieki socjalnej oraz stanowisko premiera. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie nim Saulius Skvernelis. Obecny premier ogłosi decyzję w tej sprawie we wtorek.

Powstała dzisiaj koalicja ma 76 posłów w 141-osobowym litewskim Sejmie.

Przypomnijmy, że w końcu maja Litewska Partia Chłopów i Zielonych, Litewska Socjaldemokratyczna Partia Pracy oraz Porządek i Sprawiedliwość podpisały memorandum o utworzeniu koalicji, zostawiając AWPL-ZChR możliwość dołączenia. Impulsem do stworzenia nowej koalicji były wybory prezydenckie wygrane przez Gitanasa Nausedę.

Za: Kresy.pl

Podpisanie umowy koalicyjnej. Fot. © L24.lt (Marlena Paszkowska)