W Niemczech chcą zakazać noszenia noży. Powodem duża liczba ataków przy ich użyciu

0
905

W Bundesracie, wyższej izbie niemieckiego parlamentu, złożono projekt ustawy zakazującej noszenia noży w miejscach publicznych takich jak centra handlowe. – podało w sobotę Deutsche Welle powołując się na dziennik „Saarbruecker Zeitung”.

Przedstawiciele Bremy i Dolnej Saksonii w Bundesracie napisali projekt ustawy zabraniający noszenia noży o stałym ostrzu dłuższym niż 6 centymetrów w miejscach publicznych, w których pojawia się wielu ludzi, takich jak centra handlowe, dworce, przystanki czy imprezy masowe.

Powodem projektu zaostrzenia przepisów jest, jak podano, „duża liczba ataków przy użyciu noża”. Według projektodawców noże są „szczególnie niebezpieczne” i zmniejszają poczucie bezpieczeństwa wśród społeczeństwa. Zdaniem autorów ustawy w miejscach, gdzie przebywa wielu ludzi panuje „wysokie prawdopodobieństwo” ataków nożowników. Przedstawiciele Bremy i Dolnej Saksonii liczą, że w Bundesracie projekt uzyska szerokie poparcie.

Jak pisze Deutsche Welle, obecnie w Niemczech można przy sobie nosić nóż o ostrzu o długości do 12 centymetrów. Nie dotyczy to noży sprężynowych, których nie można nosić niezależnie od długości ostrza. W Wielkiej Brytanii zakazane jest noszenie bez uzasadnienia jakiegokolwiek przedmiotu mogącego służyć jako broń, natomiast w Austrii nie ma żadnych wyraźnych regulacji w kwestii noszenia noży.

W Polsce kwestię posiadania niebezpiecznych przedmiotów w miejscu publicznym, w tym noży, reguluje kodeks wykroczeń. Stanowi on, że karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny podlegają te osoby, które posiadają taki przedmiot z zamiarem użycia go w celu popełnienia przestępstwa.

Za: Kresy.pl