15. Parada Polskości w Wilnie – poczucie dumy i jedności [WIDEO]

0
1047
[bsa_pro_ad_space id=5]
Organizowane w Wilnie od 2004 roku na początku maja parady polskości są wydarzeniem jednoczącym Polaków mieszkających na Litwie. Tegoroczny przemarsz zgromadził kilka tysięcy uczestników z Wilna, całej Wileńszczyzny, jak również regionów etnicznie litewskich – Kowieńszczyzny, Laudy, Żmudzi. Do odbywającej się w Wilnie biało-czerwonej manifestacji dołączyli również przedstawiciele organizacji polonijnych z różnych krajów świata, Rady Polonii Świata i Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.
Wielotysięczna Parada Polskości przeszła z placu Niepodległości przed sejmem Litwy, aleją Giedymina przez plac Katedralny, ulicami Zamkową i Wielką do Ostrej Bramy, gdzie zakończyła się uroczystą mszą świętą odprawioną przez księdza Józefa Aszkiełowicza

W ten sposób mieszkający na Litwie Polacy uczcili Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz przypadające w tym rolku 30-lecie działalności Związku Polaków na Litwie (ZPL) – najliczniejszej polskiej organizacji.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Prezes ZPL Michał Mackiewicz powiedział Wilnotece, że obchody tak ważnej dla związku rocznicy nie mogłyby się obejść bez Parady Polskości ulicami Wilna. 

Jak zaznaczali uczestnicy, jest to nie tylko demonstracja obecności Polaków na Litwie, udział w paradzie daje poczucie dumy i jedności. 

Na Litwie mieszka około 200 tys. Polaków, stanowią oni około 6,6 proc. ogółu mieszkańców kraju. Największe skupiska Polaków są w Wilnie, rejonach wileńskim i solecznickim, jak również trockim, święciańskim i szyrwinckim, ale polskie „wysepki” są również na Kowieńszczyźnie, Żmudzi, na południu kraju – m.in. w Druskiennikach, i na północy – w Jeziorosach i Turmontach.

Udział w święcie jednoczącym Polaków szczególnie cenią sobie właśnie rodacy mieszkający poza Wileńszczyzną. Jak powiedział Wilnotece Ryszard Jankowski, prezes Oddziału ZPL w Wędziagole, „na Laudzie, Kowieńszczyźnie sytuacja jest trudniejsza niż na Wileńszczyźnie, dlatego tak czekamy na to święto”.

Zdjęcia: Paweł Dąbrowski, Mateusz Mozyro. Valentin Ryčkov
Montaż: Edwin Wasiukiewicz

RELACJA FILMOWA, 1,5 GODZINNA:

FACEBOOOK/WILNOTEKA

Za: wilnoteka.lt

[bsa_pro_ad_space id=4]