Wikileaks: Assange skazany na więzienie w Wielkiej Brytanii

0
556

Brytyjski sąd orzekł wobec współzałożyciela serwisu Wikileaks Juliana Assange’a karę pozbawienia wolności. Assange spędzi w celi 50 tygodni.

Brytyjski wymiar sprawiedliwości orzekł wobec Assange’a 50 tygodni pozbawienia wolności za to, że w 2012 r. złamał warunki zwolnienia za poręczeniem majątkowym. To właśnie wówczas współzałożyciel Wikileaks schronił się w ambasadzie Ekwadoru, w której przebywał do 11 kwietnia roku bieżącego, kiedy to po cofnięciu mu azylu przez władze tego państwa został zatrzymany przez brytyjską policję.

Przedstawiciel Assange’a twierdził w sądzie, że nie stawił się on przed brytyjskim sądem nie z obawy przed oficjalnym oskarżeniem go o gwałt, jakie wysunięto wobec niego w Szwecji – śledztwo w tej sprawie umorzono w Szwecji w 2017 r. Współzałożyciel Wikileaks obawiał się natomiast ekstradycji do USA, których władze mogą się według niego mścić za niewygodną dla amerykańskich władz działalność tego serwisu. Sam Assange napisał oświadczenie w którym przeprosił za to, że nie stawił się przed sądem.

Sędzia Deborah Taylor orzekła jednak wobec Assangea długą karę pozbawienia wolności. Assange został wyprowadzony do aresztu po wysłuchaniu orzeczenia. Opuszczając budynek sądu pozdrowił swoich zgromadzonych w nim zwolenników gestem uniesionej pięści. Ci odpowiedzieli mu takim samym gestem, krzycząc „hańba” pod adresem sędzi.

Portal Wikileaks rozpoczął działalność w 2006 roku. Jego założyciele w 2007 r. ogłosili by publikować na nim wszelkie tajne dokumenty instytucji państwowych i prywatnych potwierdzających niezgodną z prawem działalność tych instytucji. Witryna gwarantuje anonimowość wszystkim publikującym na niej tajne materiały. Od tego czasu Wikileaks ujawniły między innymi setki tysięcy raportów z amerykańskich interwencji zbrojnych w Iraku i Afganistanie, depesz amerykańskich ambasad z całego świata, informacji o uwięzionych w obozie internowania w Guantanamo. Dzięki ujawnieniu przez Wikileaks zawartości poczty elektronicznej Hillary Clinton opinia publiczna dowiedziała się, że francuski wywiad odegrał rolę w wybuchu rebelii przeciwko pułkownikowi Muammarowi Kaddafiemu w Libii.

bbc.com/kresy.pl

Fot.: Aresztowanie Juliana Assange’a, youtube.com