Orban: Siły globalizacji chcą zrobić z nas homo brusselicus

0
442

W swoim przemówieniu z okazji rocznicy antysowieckiego powstania węgierskiego z 1956 roku premier Węgier Viktor Orban porównał ówczesną politykę i zagrożenia z obecną sytuacją. „Dziś Bruksela nie rozumie Węgrów – podobnie jak Zachód nie potrafił nas zrozumieć w 1956 roku”.

Podczas swojego przemówienia na oficjalnych obchodach rocznicy węgierskiego powstania antysowieckiego w 1956 roku, premier Węgier Viktor Orban przypomniał, że Sowieci wepchnęli Węgrów w „przestrzeń bez historii”, chcąc zniszczyć ich przeszłość i kulturę. Jego zdaniem, uniemożliwiła to pamięć narodowa.

Odnosząc się do reakcji Zachodu na powstanie z 1956 roku powiedział, że Europa Zachodnia “mogła podziwiać, ale nie mogła zrozumieć” tych wydarzeń.

  • Nie potrafili zrozumieć, że trzymaliśmy się naszej kultury i sposobu życia do końca, że nie dalibyśmy się rozpuścić w czyimś tyglu… Chcemy, żeby uszanowali to kim i czym jesteśmy – powiedział w poniedziałek Orban.
  • Dodał, że obecnie Bruksela nie rozumie Węgrów – podobnie jak Zachód nie potrafił zrozumieć w 1956 roku. Węgierski premier powiedział, że 30 lat po upadku komunizmu ponownie mamy do czynienia  z globalną siłą, które dąży do uczynienia europejskich narodów identycznymi.
  • – Wszystko, co uważamy za węgierski sposób życia, znów jest zagrożone – powiedział dodając, że Węgry znów znalazły się w punkcie zwrotnym swojej historii.– Chcieliśmy wierzyć, że marzenia komunistów, by zamienić nas w Homo Sovieticus już nigdy nie powrócą. Jednak teraz z oszołomieniem widzimy, jak siły globalizacji czyhają u naszych drzwi, pracując nad przerobieniem nas, Węgrów, w Homo Brusselicus – powiedział Orban. Dodał, że Węgrzy nie spodziewali się, że teraz ponownie siły polityczne, ekonomiczne i ideologiczne będą chciały odciąć ich od korzeni.

– Europa została oślepiona swoimi przeszłymi dokonaniami i została z tyłu na globalnej scenie, nawet tego nie zauważając – powiedział premier Węgier. – Śniła o globalnej roli, ale ledwo utrzymuje porządek na swoim terytorium.

Orban uważa, że zamiast zdać sobie sprawę z tych problemów, Europa uruchomiła „mściwe kampanie” przeciwko tym, którzy wskazują ma zagrożenie ze strony nihilizmu i odrzucania swojej ideologii.

Tych, którzy mówili, że zewnętrzne granice Europy muszą być fizycznie chronione napiętnowano jako „pedantów”. Ci, którzy mówili, że migracja stwarza zagrożenie dla naszej kultury, nazwano rasistami. Tych, którzy występowali w obronie chrześcijaństwa uznano za dyskryminatorów. Tych, którzy bronili znaczenia rodziny, nazwano homofobami, a mówiących, że Europa to sojusz narodów nazwano nazistami mówił węgierski premier.

Jego zdaniem, UE wykoleiła się i zmierza do ślepego zaułka. Dodał, że wiele krajów Unii jest trzymana jako zakładnicy przez „finansowe imperium spekulacyjne”, wyraźnie nawiązując do George’a Sorosa. Jego zdaniem, dzisiejsze imperia rosną w cieniu globalizacji.

-Chcemy bezpiecznej, uczciwej, chrześcijańskiej i wolnej Europy – powiedział Orban. Odnośnie migracji mówił, że „finansowe imperium spekulacyjne” ściągnęło na Europę inwazję nowych imigrantów.

Podkreślał, że to właśnie ono stworzyło plan przemiany Europy w „mieszany kontynent”. W jego opinii, Europa Środkowa będzie w centrum walki o przyszłość kontynentu. Podkreślił też znaczenie wszystkich wyborów w Europie, gdyż narody Europy muszą zdecydować, „czy odbiorą kontrolę nad swoimi sprawami narodowymi europejskim biurokratom powiązanym z elitami biznesowymi”. Zaznaczył, że taka zmiana jest możliwa.

– Migracja może zostać powstrzymana, globalizację można utrzymać pod kontrolą, zapędy Brukseli mogą zostać powściągnięte, a plany finansowego spekulanta powstrzymane… ale Polacy, Czesi, Słowacy, Rumuni i Węgrzy muszą się zjednoczyć – powiedział Orban. – Stawka jest wysoka, nie można niczego lekceważyć. Nie możemy nigdy lekceważyć ciemniej strony mocy.

– Jeśli wolność i narodowa niepodległość zostaną stracone, to my również – mówił szef węgierskiego rządu.


Za: Kresy.pl / Hungarytoday.com

Czytaj też: Tajny raport węgierskich służb nt. działalności Sorosa (proimigranckie lobby).