Ksiądz-strażak wyniósł Najświętszy Sakrament i relikwie korony cierniowej z płonącej katedry.

0
1576
[bsa_pro_ad_space id=5]

Jean-Marc Fournier, kapelan paryskiej straży pożarnej został okrzyknięty bohaterem. To dzięki niemu zostały uratowane relikwie korony cierniowej, symbol męczeństwa Jezusa Chrystusa oraz Najświętszy Sakrament.

[bsa_pro_ad_space id=8]

Korona cierniowa została sprowadzona do Paryża w 1233 roku przez Ludwika IX. Korona zawiera elementy pochodzące z tej, którą rzymscy żołnierze osadzili na głowie Jezusa Chrystusa przed ukrzyżowaniem.

Relikwie korony cierniowej znajdujące się do wczoraj w katedrze Notre-Dame w Paryżu są obręczą o średnicy około 21 cm i mają formę splecionych uschniętych gałązek.

Ksiądz-strażak wyniósł Najświętszy Sakrament i relikwie korony cierniowej z płonącej katedry. 1555489307

Bohaterem, który uratował tę bezcenną relikwię jest ksiądz – strażak. Udało mu się także uratować Najświętszy Sakrament. To się nazywa świadectwo wiary!

– Ojciec Fournier to prawdziwy bohater – mówią o nim koledzy. Nie okazał strachu, wszedł prosto do płonącej katedry po relikwie. Jako strażak każdego dnia balansuje na krawędzi życia i śmierci, w ogóle się nie boi – powiedział jeden ze strażaków Sky News.

– 50-letni Jean-Marc Fournier zaczął swoją posługę jako ksiądz w Niemczech. Potem przeniósł się do regionu Pays-de-la-Loire w zachodniej Francji. Od 2004 roku przez kilka lat był kapelanem francuskich żołnierzy w Afganistanie. – informuje RMF FM.

Korona cierniowa w katedrze Notre Dame

Korona cierniowa to jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa i jedna z niewielu znajdujących się poza Włochami. We Francji obecna była od 1237 roku. Według Biblii, miała ona zostać upleciona przez żołnierzy Poncjusza Piłata jeszcze przed biczowaniem Jezusa Chrystusa.

Koronę cierniową, podobnie jak wiele innych relikwii, miała odnaleźć matka Konstantyna Wielkiego, cesarzowa Helena. Wielu naukowców jest zdania, że relikwię po śmierci Chrystusa zabrał jeden z uczniów. Miał on w ten sposób złamać jedno z fundamentalnych żydowskich praw nakazujących grzebanie wraz ze zmarłym wszystkich przedmiotów, które miały kontakt z jego krwią.

Już w początkach V wieku koronę cierniową czczono w Jerozolimie [Według Antoniego z Piacenzy, relikwia przechowywana była w kościele Apostołów na Syjonie], a w 1063 roku trafiła do Bizancjum. W 1237 roku relikwia trafiła do Francji. Cesarz Konstantynopola, Baldwin, potrzebował pieniędzy i podarował koronę królowi Francji, Ludwikowi IX. Przez wiele lat korona została pozbawiona cierni, które znajdują się w kościołach całego świata. W Polsce ciernie znajdują się w Zamościu, Miechowie oraz Boćkach.

10 sierpnia 1806 roku korona cierniowa złożona została w skarbcu katedry Notre Dame, gdzie strzeżona jest przez Rycerzy Świętego Grobu Bożego. Udostępniana jest wiernym w każdy piątek Wielkiego Postu oraz w każdy pierwszy piątek miesiąca.

Zdjęcia z wnętrza katedry po pożarze na koncie twitter poniżej:

Za: niedziela.pl, tvp.info

Fot. reuters


INNE WIADOMOŚCI NA TEN TEMAT:

Francja: wieczorem zabrzmią dzwony wszystkich katedr

Abp Dzięga: dla większości katedra Notre Dame była zabytkiem, a nie sanktuarium

Katedra Notre-Dame – główna świątynia stolicy Francji

Rektor PMK o pożarze w Notre-Dame: może to jakiś znak dla Kościoła i świata

[bsa_pro_ad_space id=4]